HaberlerTEMAD'dan 320 tepkisi

TEMAD'dan 320 tepkisi

TEMAD Samsun Şube Başkanı Mustafa Tufan, Milli Savunma Bakanlığı'nın emekli askerlere yönelik görevlendirme çağrısı yaptığını belirterek, 'Türkiye'de emekli subay 30-40 binlerde, emekli astsubay ise 150 bin civarında. Alınacak sayı ise 320. Yine 'senin adamın, benim adamım' alınacak, şartlar belli olmadığı için bu çağrıya ön yargıyla bakıyoruz' d

TEMAD'dan 320 tepkisi

Milli Savunma Bakanlığı, emekli askerlere çağrı yaptı. Emekli subay ve astsubaylar, askeri öğrenci ve personel temin faaliyetine yönelik hizmetlerin yürütülmesi için görevlendirilebilecek. Resmi Gazete’de yayımlanan "Emekli Subay ve Astsubayların Milli Savunma Bakanlığında Personel ve Askeri Öğrenci Temin Faaliyetlerine Yönelik Hizmetlerde Görevlendirilmesine Dair Yönetmelik" hakkında değerlendirme yapan Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Samsun Şube Başkanı Mustafa Tufan, toplam 320 kişinin alınacağını belirtti.

ALIMLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI
Silahlı Kuvvetler'in yıllardır kendi öğrencisini kendisi aldığını ancak 15 Temmuz darbe girişiminin ardından alımlarda değişiklik yapıldığını ifade eden Tufan, “Askeri okullar kapatıldı ve Milli Savunma Üniversitesi kuruldu. Buraya öğrenci almak için de personel alınacağı söylendi. Yönetmelik çıkmadan önce alınacak personel önceden zaten göreve başladı. Görev süreleri ise 2017 ile 2020 yılları arasında olacak, 65 yaşın üzerinde olmayacak. Toplam 320 kişi alınacak, alınacak kişilerde hangi şartlar aranacak belli değil” diye konuştu.

EŞİT ÜCRET VERİLMELİ
Aynı işi yapacak insanlara farklı ücretlerin verilmesini eleştiren Tufan, subay 3 bin 200 alırken, astsubayın ise 2 bin 700 lira aldığını belirtti. Aynı işi yapan kişilere eşit ücretin verilmesi gerektiğini ifade eden Tufan, “Alınacak sayıya bakınca bu çağrı olumlu olsa ne olur olumsuz olsa ne olur? Türkiye’de emekli subay 30-40 binlerde, emekli astsubay ise 150 bin civarında. Alınacak sayı ise 320. Yine ‘senin adamın, benim adamım’ alınacak, şartlar belli olmadığı için bu çağrıya ön yargıyla bakıyoruz” sözlerini kaydetti.

VATANIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ
Türkiye’nin zor şartlar altında olduğunu dile getiren Tufan, birlik ve beraberlik içinde olunması gerektiğini vurguladı. Ayrım yapılmadan, eşit şekilde, vatanını ve milletini seven insanların yetiştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Tufan, Türkiye’nin geleceği için vatan ve millet olgularının birinci öncelik olması gerektiğini belirterek, “Bizim gideceğimiz başka yerimiz yok, vatanımıza sahip çıkmalıyız” şeklinde konuştu.

Zeynep Irmak ÖCAL SIRADAKİ HABER