HaberlerMalatya haberBakan Tüfenkci: 'Yeni bir yol ayrımına giriyoruz'

Bakan Tüfenkci: 'Yeni bir yol ayrımına giriyoruz'

Bakan Tüfenkci: 'Yeni bir yol ayrımına giriyoruz'

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 'Torunlarımıza, her doğana, sağlam bir cumhuriyet, demokrasi, ekonomi bırakmak istediğimiz için yeni bir yol ayrımına giriyoruz' dedi.


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Ağaç Sanatkarları Odasını da ziyaret etti. Burada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Tüfenkci, 'Yeni bir yol ayrımına giriyoruz. 16 Nisan'daki halk oylamasıyla Cumhurbaşkanlığı sisteminin vatandaşların önüne gidecek. Biz sorunları torunlara havale eden bir parti değiliz. Onun için torunlarımıza, her doğana, sağlam bir cumhuriyet, demokrasi, ekonomi bırakmak istiyoruz. Yapılan sistem değişikliği de bu yüzdendir. Hükumet olarak pek çok imkan sağladığımız halde, bürokratik engeller nedeniyle birçok esnafın bunlardan yararlanamadı. Yeni sistemle birlikte bu engellerin de ortadan kalkacağını bildirdi' dedi.
Bazı bankaların sicil affından sonraki tutumlarını da eleştiren Bakan Tüfenkci, 'Bunu engelleyen kim? Bankanın müdürü, yöneticisi. Buradan bütün Türkiye'ye söylüyorum, o bankaları gerçekten yakından izliyoruz. Talepler doğrultusunda bankalarla da görüşerek 'sicil affı' getirdik. Ama ne oluyor, sahaya baktığınızda 'siz çeki ödememişsiniz' deniliyor ve kredi verilmiyor. Zaten sicil affını bu yüzden getirdik. O zaman ne anlamı var sicil affının? Bunu engelleyen kim? Bankanın müdürü, yöneticisi. Buradan bütün Türkiye'ye söylüyorum; o bankaları gerçekten yakından izliyoruz. Elimizde birçok denetim mekanizmaları var. Hesabını sorarız. Biz şunu dedik; geçmişte senedini, kredisini ödeyemeyen olabilir, sonradan ödeyenler olur. Sonradan bunlarda bir sorun olmaması lazım, 6 ay içinde silinmesi lazım' diye konuştu.
15 Temmuzdaki darbe girişimine de değinen Tüfenkci, 'Vatandaşların bu girişime karşı göğüslerini siper ederek demokrasisine sahip çıktı. Bu aziz millete ne yapılsa az onun için hızlanmamız lazım. Şimdi birileri bu anayasa değişikliğine 'tek adam olacak' diyor. Bunu samimiyetle söylüyorum, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan meselesi değil. Ahmet, Mehmet meselesi değil. Bu sistem meselesi. 2019'da kim seçilir, kim ölür kim kalır onu Allah bilir. Biz ceza kanunu aldık İtalya'dan, borçlar kanunu Almanya'dan aldık. Kendimize uyduralım diye uğraştıkça uğraştık. Oysa bu bünyeye uygun yönetim modelini geliştirmek zorundaydık. Allah'ın izniyle 16 Nisan'da kararı millet verecek. İnanıyorum ki, kararı millet verecek' şeklinde konuştu.

Bakan Tüfenkci: 'Yeni bir yol ayrımına giriyoruz'SIRADAKİ HABER