HaberlerSamsunspor eşittir Samsun

Samsunspor eşittir Samsun

ÜNİSAM Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Samancı, Samsun'un tek markasının Samsunspor olduğunu söyledi. Takıma destek olunması gerektiğinin de altını çizen Samancı, 'Samsunspor, bu şehrin kalıcı en büyük ve tek markasıdır. Samsunspor eşittir Samsun' İfadelerini kullandı.

Samsunspor eşittir Samsun

Üniversiteli Samsunsporlular (ÜNİSAM) Samsunspor sevdasıyla bir araya gelmiş gençlerden oluşan bir fikir topluluğu. Onları kimi zaman bir Samsunspor maçında, kimi zamansa bir köy okulunda görebilirsiniz. Tarif edemedikleri bir aşk ile Samsunspor’a bağlı olduklarını dile getiren bu gençler, yirmi kişiyle çıktıkları bu yolda şimdi bin kişi ilerliyor ve sayıları da her geçen gün artıyor. Bu topluluğun lideri Mustafa Samancı’yla Samsun’u Samsunspor’u ve ÜNİSAM’ ı konuştuk.

 

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Sizi tanıyabilir miyiz?

Mustafa SAMANCI: Lisans eğitimimi Süleyman Demirel Üniversitesinde tamamladım. Şuan Ondokuz Mayıs Üniversitesinde yüksek lisans yapıyorum. Yaklaşık iki yıldır ÜNİSAM yönetim kurulu başkanıyım.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Nasıl tanımlarsınız ÜNİSAM’ ı?

Mustafa SAMANCI: ÜNİSAM, bütün Samsunsporlu ve üniversite okuyan genç kardeşlerimizi gurbette tek çatı altında toplamayı amaçlayan bir fikir topluluğu bizler, fikriyat derecesinde hareket ediyoruz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Nasıl kuruldu ÜNİSAM?

Mustafa SAMANCI:  Aslında, temellerimiz lise dönemlerine dayanıyor. Lisede bir arkadaş grubumuz vardı. Biz tüm maçları beraber izlerdik. İyi dostluğumuz vardı. Haliyle herkes üniversiteyi kazanınca araya bir kopukluk girdi. Sonrasında düşündük, bu kopukluğu nasıl giderebiliriz.  Bu konuyu konuşurken ÜNİSAM fikri ortaya çıktı.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Ne zaman oldu bu?

Mustafa SAMANCI:  2013 yılında ÜNİSAM kuruldu ve arkadaşlarımız bu fikri bizlerle paylaştı. Biz de bu oluşuma sahip çıktık. Ondan sonra bu fikir oluşumu büyümeye başladı. 20 kişilik bir ekiple başladık. Şimdi bin kişiye yakın üyemiz var. Bu büyümenin, insanların bizim samimiyetimize inanmalarıyla doğru orantılı olduğunu düşünüyorum.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Temsilcilikler aracılığıyla da çalışmalar yapıyorsunuz…

Mustafa SAMANCI:  Evet, 47 temsilciliğimiz var. 47 şehirde 55 üniversite ve 100 ü aşkın fakültede çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Elimizden geldiğince şehrimizi, takımımızı şehir dışında diğer şehirlere karşı temsil etmeye çalışıyoruz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Samsunspor sevgisiyle bir araya geldiğinizi görüyoruz. Ancak sonrasında sosyal çalışmalarda yaptınız. İlk icraatınız neler olmuştu?

 Mustafa SAMANCI: İlk icraatımız, atkılar yaptırdık ve o atkıları Samsunspor Kulüp Stor ‘a bağışladık. Takımımıza böyle bir destekte bulunmak istedik. Bu çalışmayı 20 kişilik bir grupla yaptık. Ben de gurbette okuduğum için bunun zorluklarını en iyi bilenlerden biriyim. Bizler üniversiteyi kazanan Samsunsporlu kardeşlerimizin gurbette yalnız kalmamaları adına arkadaşları oluğunu hatırlatmak istiyoruz. Okulun ilk günlerinde stantlar açıyoruz. Bu stantlarda bir nevi şehri tanıtıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı bizim için çok önemli. Bütün temsilcilerimiz bulundukları şehirlerdeki Atatürk anıtlarının önlerine gidip fotoğraf çekindi ve bizlerde bunları paylaştık. Bir hoşluk olsun istedik. Bu çalışmamız sosyal medyada da ses getirdi. Aynı şeyi 10 Kasım da da yaptık. Gençliğe Hitabeyi 20 bölüme ayırdık, temsilciliklerimize pay ettik, her temsilcilik üzerine düşen bölümü okudu ve bunları bir videoda birleştirildik. Sonrasında şehit ve gazi derneklerimizi ziyaret ettik. Onların yanlarında olduğumuzu bir kez daha dile getirdik.  Ayrıca takımımızı, gittiği tüm şehirlerde özellikle temsilciliğimizin bulunduğu yerlerde onları hiçbir zaman yalnız bırakmadık, bırakmıyoruz. Keza, Antalya kamplarında hep beraberdik. 

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Samsunpor’u hiçbir zaman yalnız bırakmayan bir topluluktan söz ediyoruz.

Mustafa SAMANCI: Kesinlikle, bizim asıl amaçlarımızdan biri de elimizden geldiği kadar takım ruhunu, o maneviyat duygusunu yaşatmak. Bunu da takımımızla bütünleşerek yapıyoruz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Sosyal çalışmalarınızdan bahsedecek olursak neler söyleyebilirsiniz?

Mustafa SAMANCI: İlk sosyal yardım çalışmamızda sevdiğimiz bir isim olan Latif Güdül Hocamız, Şanlıurfa’da öğretmenlik yaptığı okul ile alakalı eksiklikler olduğunu söyledi. Bu eksiklerin giderilmesi adına bir çalışma yaptık. Küçük kardeşlerimizi mutlu etmeye çalıştık. Bunun akabinde Samsun Vezirköprü’de bulunan Tahta Köprü okulunda benzer bir çalışma yaptık. Bu çalışmamıza Atakum Belediye Başkanımız İshak Taşçı’da destek verdi. Kendisi de mont, bot alarak bu çocuklara ulaştırdı bu da bizi ayrıca mutlu etti.  Biz tüm bu çalışmaları kendi maddi imkânlarımızla yapıyoruz. Amacımız kış aylarında onların yalnız olmadığını hissettirebilmekti. Geçtiğimiz günlerde de yine bir köy okula gittik. Orada hocamızın söylediği ‘bize bu dağ başında yalnız olmadığımızı hissettirdiniz’ cümlesini duymak bizi çok duygulandırdı. Neler hissettiğimizi anlatacak bir cümle bulamıyorum. Bu cümle sadece bize değil temsil ettiğimiz takımımız ve şehrimize de söylenmiş bir cümle. Bununla gurur duyuyorum. Samsunspor’a gönül vermiş herkesin de bu şekilde hareket edeceğinden şüphem yok.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Down sendromlu çocuklarla ilgili de bir çalışmanız olmuştu değil mi? Bu fikirler nasıl ortaya çıkıyor?

 Mustafa SAMANCI: Esas projeler yönetim kurulumuzda konuşuluyor ve bunun sonrasında temsilciliklerimize bildiriliyor. Akabinde de harekete geçiyoruz. Organizasyon sorumlumuz var. O da müthiş derece de özveriyle çalışıyor. Bu, down sendromlu kardeşlerimizle alakalı proje de böyle ortaya çıktı. Hatta biz o gün üç projemizi birden hayata geçirdik. Üç guruba bölündük. İlk grup köy okuluna ziyarete gitti, bir diğer grup kitap fuarında down sendromlu kardeşlerimizle bir araya geldi. Ve aralarında benimde bulunduğum bir gurupta liseli kardeşlerimizle bir araya geldi. Benim şöyle bir düşüncem var; her birey kendi geleceğini hayal etmeli ve o hayalle birlikte Samsunspor ve Samsun için bir gelecek inşa etmeli. Bizler bunun için çalışıyoruz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Samsun’da tüm bunları yapan kaç kişilik bir ekip var?

Mustafa SAMANCI: Şuan Samsun’da yaklaşık yüz kişi bu çalışmaları yürütüyor. Diğer kardeşlerimiz de şehir dışında üniversitelerde bizi temsil ediyor.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Maddi olarak hiç mi bir yardım, bağış almıyorsunuz?

Mustafa SAMANCI: Biz, bir dernek gibi çalışıyoruz. Fakat dernek olabilmek için mevcut sayımızı arttırmamız lazım. Bu sağlandığında kendi derneğimizi kurma yolunda adımlar atacağız. Destek konusuna gelecek olursak biz dernek olduğumuz da da destek kabul etmeyeceğiz. Biz tamamen bağımsız, kendi imkanlarımız ve kendi fikirlerimizle çalışabilmeyi istiyoruz. Bugüne kadar da bunu başardık. Şunu da söylemeliyim ki çoğu projemizde şehrimizi yönetenlerle, işadamlarımız, belediye başkanlarımızla bir aradayız. Bu maddi açıdan değil manevi açıdan bir birliktelik. Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç da bizim her zaman yanımızda. Bu da bizim için çok gurur verici.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Destek alsanız ve sosyal çalışmalarınızı daha geniş alana ulaştırsanız daha güzel olmaz mı?

Mustafa SAMANCI: Bu noktada üye sayımızı arttırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Liselerde yaptığımız konferanslar da aslında bununla bağdaştırılabilir.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Uzun vadeli planlarınız arasında neler var?

Mustafa SAMANCI: İlk hedefimiz dernek kurabilmek. Proje dosyalarımız var. Bu dosyalarda Samsunspor’a sabit gelir kaynağı oluşturabilecek birkaç tane plan var.

 Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Bu planlara örnek vermeniz mümkün mü?

Mustafa SAMANCI: En basitinden, geçtiğimiz günlerde Bursaspor’a bir benzin istasyonu verildi. Bursa’nın Samsun’dan çok büyük bir farkı yok. Samsun şehrinin insanları da bu takıma Bursa’nın, takımına sahip çıktığı kadar sahip çıkabilir. Şu anki destekten daha fazla olması gerekir. Yine Balıkesirspor için benzer bir çalışma yapılmış ve bu takımdaki kulüp çalışanlarının ücretlerini belediyeler pay etmiş ödüyorlardı. Bu şekildeki çalışmaların Samsun’a da uyarlanabileceğini düşünüyorum.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Samsunspor’a gönül vermiş ve bu sevgiyle yola çıkmış bir topluluğun lideri olarak takımın şu anki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mustafa SAMANCI: her şeyden önce Samsunspor ’un yeri burası, bu lig değil. Bu taraftar, şehir, inanmış insanlar burayı hak etmiyor. Ama şartlar buralara kadar getirdi. Benim ligde kalamayacağız gibi bir korkum kesinlikle yok. Biz ne yapar eder bu ligde kalmayı başarırız. Bizim taraftarımıza amaca odaklandığında takımın düşmesine asla izin vermez. Bugün küme düşmemek için taraftar kenetlenir yarın şampiyonluk için. Taraftarımızın takım üzerindeki etkilerini buraya gelen teknik direktörler de dile getiriyor, futbolcular da. Samsunspor taraftarsız düşünülemez. Ki bunun en büyük kanıtı da iç sahadaki gücüdür.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Bildiğiniz gibi Samsunspor’a hem maddi hem de manevi destek amacıyla bir kampanya başlatıldı. ‘Bu Aşkın Kahramanı Sensin Samsunspor’ kampanyasını nasıl değerlendirdiniz?

 Mustafa SAMANCI: Bu çalışmayı hayata geçmeden önce duyduğumda çok mutlu oldum. Keza, elimizden gelen desteği de vermeye çalıştık. Her Samsunsporlunun hayalinde Samsunspor’un konuşulduğu bir gece vardır. Ve bu gece düşünüldü. Bizler de bu sevinci paylaşmaya ortak olduk. Çok da güzel oldu. Bizler taraftar olarak forma, bilet satışlarına ne kadar destek verirsek o kadar iyi. Atakum Belediye Başkanımız Sayın İshak Taşçı aslında çoğu kişinin zihninde olan ve ‘acaba olur mu ‘ denilen bir geceyi düzenledi. Ben kendisine canı gönülden teşekkür ediyorum.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Üniversiteli bir grup olarak Samsun ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi arasındaki iletişim nasıl size göre yeterli mi?

Mustafa SAMANCI: Samsun ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi arasında büyük bir kopukluk vardı. Üniversitede bazen istemediğimiz görüntüler söz konusu olabiliyordu. Samsunspor ile ilgili çok bir çalışma olmuyordu. Ama biz, sayın rektörümüz atandığı zaman kendisini ziyarete gittik ve bugüne kadar üniversite ve şehir arasında bir kopukluk olduğundan bahsettik. Rektörümüz de ‘ben artık elimden geldiği kadar bu şehir ve üniversitemizi bağdaştıracağım’ dedi. Verdiği sözü yerine getiren bir rektöre sahibiz Sayın Sait Bilgiç’e de teşekkür ediyorum.  Senatoda Samsunspor formalarıyla poz vermeleri muazzam bir şey. Biz bunlar için uğraşıyoruz. Bundan sonra da üniversitemiz ile çok güzel işler yapmayı düşünüyoruz ki çok güzel de bir kulüp açtık. Konferans, seminer, gezi çalışmalarımız da olacak.

 Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: tüm üyeler erkek mi toplulukta?

Mustafa SAMANCI: Hayır, kesinlikle. Bayan kardeşlerimiz de var. Beraber çalışıyoruz. Onlar bizim baş tacımız ve onlar ne kadar varsa biz o kadar güçlüyüz.  Futbol erkeklerin belki daha fazla ilgi gösterdiği bir konu olabilir ama burada şehir aşkı da var.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Samsunspor, Samsun için bir marka mıdır hakikaten?

Mustafa SAMANCI: Şu anda Samsunspor bu şehrin tek markası. Samsunspor üzerinde başka marka olamaz. Gerisi teferruattır. Gelir ve geçer ama Samsunspor, bu şehrin kalıcı en büyük ve tek markasıdır. Biz bu markaya ne kadar sahip çıkarsak Samsun şehri o kadar güçlü olur. Samsunspor ne kadar güçlenirse Samsun o kadar güçlenir. Birbirleriyle doğru orantılı. Samsunspor sevgisi bambaşka bir sevgidir.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Peki,  Samsun, Samsunspor’a tam anlamıyla sahip çıkıyor mu?

Mustafa SAMANCI: Elinden geldiği kadar sahip çıkmaya çalışıyor.  Özellikle taraftarımız elinden gelen her şeyi yapıyor ki Samsunspor ‘un özel bir taraftarı olduğunu da herkes bilir. İş burada şehri yönetenlere düşüyor. Çünkü şehri yönetenler ne kadar bu takıma sahip çıkarsa ki bu illaki maddi olmak zorunda da değil, o kadar başarı gelecektir. 

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Samsunspor ‘un geçirdiği o elim kazada hayatını kaybeden değerli isimleri anmak adına yapılacak olan bir anıt var malumunuz bu gelişmeyi nasıl yorumlarsınız?

Mustafa SAMANCI: Bu, Samsun için çok acı verici bir olaydı ben de hayatını kaybeden abilerime bir kez daha Allahtan rahmet diliyorum. Anıt projesine gelince bunun çok geç kalınmış bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Çünkü o insanlar bu arma için canını veren insanlardı. Geç kalındı ama tamamlanacak.  O projenin dışında bir anıt da bizim aklımızda var bu anıttın şehir merkezinde olmasını planlıyoruz. Bunun için bir animasyon oluşturduk. Çalışmalarımız sürüyor.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Sizin çalışmalarınızda yer almak isteyenler ne yapmalı?

Mustafa SAMANCI: Bizim bir inceleme ekibimiz var. Bizimle çalışmak isteyen arkadaşımız öncelikle incelemeye alınıyor. Kişinin Samsunsporlu olması ilk şartımız. Değerli bir büyüğümüzün de söylediği gibi ‘bizim fikriyatımız başka diye soran herkese inat sadece Samsunspor’ kişinin şehir dışında Samsun’u yaşayacağı tek konu Samsunspor. Samsun eşittir Samsunspor.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Çok teşekkür ederiz.

Röportaj: Burcu DÜZGÜN ÇOBAN

Fotoğraf: Pirsu DÜZGÜNSIRADAKİ HABER