HaberlerMHP Samsun Milletvekili Usta: Şahsa değil Türkiye'ye 'Evet'

MHP Samsun Milletvekili Usta: Şahsa değil Türkiye'ye 'Evet'

MHP Samsun Milletvekili Usta: Şahsa değil Türkiye'ye 'Evet'

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, 'Biz MHP olarak Türkiye'nin diriliş ve toparlanması için şahsa veya partiye değil, Türkiye'ye evet diyoruz' dedi.

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta Anayasa değişikliği, ülke gündemi ve siyasi gelişmelerle ilgili bilgilendirme toplantıları kapsamında MHP Erzurum Milletvekili ve MYK Üyesi Prof. Dr Kamil Aydın, MYK Üyesi Prof. Dr. Vahit Doğan ve MHP Çorum İl Başkanı Mehmet Akif Aras ile birlikte Çorum’da basın toplantısı düzenledi.

TÜRK MİLLETİ BEDEL ÖDÜYOR

Türkiye’nin, içeride ve dışarıda çok ağır sorunlar ve tehlikelerle karşı karşıya bulunduğunu ifade eden Usta, “2015 yılında tartışma, gerilim ve kutuplaşma ile girilen seçimlerinden sonra huzur ve kalkınma bekleyen aziz milletimiz, o günden bu yana derin bir hayal kırıklığı yaşamaktadır. Terör örgütleri milli bekamıza arka arkaya suikast düzenlemeye devam ediyorlar. 20 Temmuz 2015’den bu tarafa kanımız akıyor, canımız yanıyor. Türk milleti varlığını muhafaza etmek için ağır bedeller ödemeye devam ediyor” dedi.

PARTİYE DEĞİL TÜRKİYE'YE EVET

Geniş yetkilerine rağmen neredeyse hiç sorumluluğu bulunmayan Cumhurbaşkanlığının orantısız güçlenerek yürütmenin iki başlılık arz etmesine neden olduğunu öne süren Usta, “Dün milli ve üniter devlet yapımız tartışılıyordu. Başkanlık, özerklik, özyönetim pazarlıkları gündemdeydi. Bu gün ise MHP; federatif yapıyı esas alan bir başkanlık sistemi, rejim değişikliği ve bölünme gibi ihtimalleri tamamen ortadan kaldıran bir süreci başlatmış, hatta sonlandırmıştır. Bu yüzden biz MHP olarak Türkiye’nin diriliş ve toparlanması için şahsa veya partiye değil, Türkiye’ye evet diyoruz” dedi.

İDDİALAR ASILSIZ VE MESNETSİZ

Türk milletinin 16 Nisan’da bir parti, bir şahıs, bir fikir, bir siyaset değil; önüne koyulan Anayasa değişikliğini oylayacağını ifade eden Usta, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle, Türkiye’nin yönetim yapısı netleşirken, kuvvetler arasındaki ayrımın da olması gereken kulvara geleceğini söyledi. Usta, “Tek adama dayalı dikta ve otoriter bir rejim çıkacağı yönündeki iddialar, hem mevcut sistemdeki sorunları göz ardı eden, hem de yeni sistemin getirdiği denge ve denetim mekanizmalarını görmezden gelen asılsız ve mesnetsiz iddialardır. Yeni anayasayla birlikte, Cumhurbaşkanına cezai sorumluluk yüklenecektir. Böylece yürütme; yasama ve yargı karşısında hesap verebilir hâle getirilecektir” dedi.SIRADAKİ HABER