HaberlerAsırlık gelinlikler sergide

Asırlık gelinlikler sergide

CANKAGİD Başkanı Filiz Yavuz, Canik'in köylerinden ulaştıkları el emeği asırlık gelinliklerin ve birçok el emeği ürünün 'Sanata Kadın Eli Değerse' isimli sergide ilgilisiyle buluştuğunu ve büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Asırlık gelinlikler sergide

Canik Kadın Girişimciler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (CANKAGİD) Başkanı Filiz Yavuz, 'Sanata Kadın Eli Değerse' isimli sergide, Canik İlçesi'nin köylerinden ulaştıkları asırlık gelinlikleri ve Canikli kadınların el emeği sanat eserlerinin yoğun ilgi gördüğünü söyleyerek, ''Samsun'da bir kadın emeği çarşısı yok. Böyle bir çarşının yapılması için çalışmalara başladık. Dış ülkelere yatırım yapmaktansa Türk kadınının sanatına yatırım yapılması gerekiyor'' diye konuştu.

SAMSUN'DA KADIN EMEĞİ ÇARŞISI YOK

Derneğin amacının ev hanımı veya çalışan kadınlara mentörlük yapmak ve evde ürettikleri ürünlerin satış ve pazarlamasında köprü olmak olduğunu kaydeden Yavuz, ''Dernekle Canik'in kırsal alanlarına gittik, Canik Belediyesi'nin açtığı kursları ziyaret ettik. El emeğiyle üretim yapan kadınlarla tanıştık ve 1 ay içerisinde onların ürünlerinden bir sergi açtık. Sergide çok özel ürünler var. Canik'in Gölalan Köyü'nde 100 yılı aşkın zaman önce yapılmış elle işlenmiş gelinliklere ulaştık ve geçmişle bugünü bağdaştırdığımız sergimizde ilgilisiyle buluşturduk. Kadın aslında dün neyse bugün de öyle. Savaşan ve mücadele eden bir kadın var. Ekonomik sistemde de öyle olması gerekiyor. Kadının elinin değdiği her şey şekil alır, düzene girer ve hayat bulur. Samsun'da bir kadın emeği çarşısı yok. Böyle bir çarşının yapılması için çalışmalara başladık" ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCUSIRADAKİ HABER