HaberlerTarımda verimlilik çok düşük

Tarımda verimlilik çok düşük

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, 'Türkiye'de maalesef tarımda verimlilik çok düşük' dedi

Tarımda verimlilik çok düşük

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, Türkiye'nin bir tarım ülkesi olmasına rağmen sektörde verimliliğin çok düşük olduğunu belirterek, "Tarımda verimliliği arttırmamız lazım. Ayrıca kısmi iş gücü verimliliği de düşük" dedi.

ÖTV VE KDV DÜŞÜRÜLMELİ
Ekilen arazi miktarında da düşüş yaşandığını ifade eden Milletvekili Usta, "Yani son on iki yılda 2,7 milyon hektar alan daha az ekiliyor. On iki yıl öncesine göre yüzde 10 düşüş var. Yani 26,6 milyon hektardan 23,9 milyon hektara düşmüş. "Niye ekmiyorsunuz?" diye sorulduğunda, vatandaş "mazotunu kurtarmıyor" diyor. Siz, dünyanın en pahalı mazotunu satarsanız, girdileri yüksek fiyattan satarsanız, KDV’sini düşürmezseniz kimse ekmez, ekemez. MHP'nin seçim beyannamesinde olduğu gibi mazot üzerinden aldığımız ÖTV ve KDV'yi düşürmemiz gerekiyor. Bunu tohum ve ilacı da kapsayacak şekle getirmemiz lazım" diye konuştu.

KÖYDEN KENTE GÖÇ ÖNLENEBİLİR
Türkiye'deki istihdamın yüzde 23'lük kısmının tarım sektöründe olduğuna dikkat çeken Milletvekili Usta, "Bütün dünya ekilebilir alanlarını arttırmaya çalışırken, biz mevcut ekim alanlarımızın düşmesiyle karşı karşıyayız. Diğer taraftan tarımsal sulamayı arttırmak için de KDV alınmaması gerekir. Bunun dışında mahsul ortaya çıktıktan sonra fiyatla ilgili oluşan sıkıntılar var. Diğer bir husus da, tarımsal ürünün en kısa zincirle tarladan vatandaşa ulaştırılması gerekir ki hem üretici hem de tüketici kazansın. Tüm bunların gerçekleşmesiyle köyden kente göçü de engellemiş olacağız. Umarım bu tekliflerimiz hükûmet tarafından bir an evvel hayata geçirilir" dedi.

 SIRADAKİ HABER