HaberlerSamsun'da fındık üreticisine kritik uyarı

Samsun'da fındık üreticisine kritik uyarı

Samsun İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürü Kadir Güven, fındık üreticilerini sigorta yapmaları konusunda uyardı.

Samsun'da fındık üreticisine kritik uyarı

Güven, “Son yıllarda küresel iklim değişikliği nedeniyle yaşanan kötü hava koşulları tarımsal üretimi olumsuz yönde etkilediği için; başta fındık üreticilerimiz olmak üzere bütün çiftçilerimiz mutlaka sigorta yaptırmalıdır. Samsun’da Tarım Sigortası poliçe sayısı her geçen yıl artarak 2015 yılında 28 bin 594 sayısına ulaşmıştır. 2015 yılı toplam prim tutarı 16 milyon 616 bin 564 TL olup, bunun 9 milyon 821 bin 357 TL’si devlet prim desteğidir.

SAMSUN’DA 1 MİLYON 550 BİN 71 TL ÖDENDİ

Ayrıca ilimiz genelinde zarar gören çiftçilerimize de 1 milyon 550 bin 71 TL tazminat ödenmiştir. Sigorta yaptırmayan üreticilerimiz ise mağduriyet yaşamışlardır. İçinde bulunduğumuz 2016 yılında da herhangi bir olumsuzluk durumunda üreticilerimizin mağdur olmamaları için Tarım Sigortasını mutlaka yaptırmaları gerekmektedir. Tarım Sigortası yaptırmayan üreticilerimiz, 2090 sayılı Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Devlet yardımlarından istifade edemeyeceklerdir.

Değerli üreticilerimiz bölgemizde Tarım Sigortası yaptırmak için son başvuru tarihi fındık için 05 Mart 2016, kivi 21 Şubat 2016, şeftali 28 Şubat 2016, elma 7 Mart ve ceviz 14 Şubat‘tır. Ancak son tarihe kadar beklemeden hemen tarım sigortanızı yaptırabilirsiniz. Değerli çiftçilerimiz sadece yapılması gereken; Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl/ilçe Müdürlüklerine başvurularak, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt olunup ya da kayıtların güncellenip, ardından yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla sigorta yaptırılmasıdır. Doğal afetlerin yaşanmayacağı ürünü bol ve bereketli bir yıl diliyorum" dedi.SIRADAKİ HABER