Haberlerİzmir haberHormon değişiklikleri saç sağlığını etkiliyor

Hormon değişiklikleri saç sağlığını etkiliyor

Hormon değişiklikleri saç sağlığını etkiliyor

Vücutta azalan hormonlarının, saçların dökülmesine yol açan nedenlerin başında geldiğini ifade eden Saç Ekim Birimi Koordinatörü Yasemin Gülgör, hormon seviyesi yüksekliğinin ise saçların cansız ve mat görünmesine yol açtığını söyledi.


Vücuttaki hormonların çalışma sisteminin direkt saç sağlığını etkilediğini belirten Özel Gazi Hastanesi Saç Ekim Birimi Koordinatörü Yasemin Gülgör, 'Bazı hormonlarımızın azalması durumunda saçlarımızda dökülme yaşarız. Hormonlarımız direk metabolizmamızın düzenli çalışmasını etkilediğinden saçlarımızda da sorunlara neden olmaktadır. Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşer ve saçlarımız yeterince beslenemez, incelir, sonuç olarak dökülmeler yaşanır. Aynı zamanda saç dökülmesiyle birlikte kirpik ve kaş hatta vücut kıllarında da dökülmeler yaşayabilirsiniz. Saç kaş kirpik dökülmelerine ilaveten deriniz kuruyabilir tırnaklarınızda kırılgan hale gelebilir' dedi.

Tedavi gecikirse saçların çıkma ihtimali azalır
Bazı hormonlarımızın yüksekliği tipik saç dökülmeleri, deride incelme, hassaslaşma saçta yağlanmanın azalması, mat ve cansız bir görünüm oluşturduğunu anlatan Gazi Hastanesi Saç Ekimi Birimi Koordinatörü Gülgör, 'Bu durumda saçın uzaması yavaşlamaktadır. Bu tip dökülmelerde öncelikle hormonların düzenlenmesiyle saç dökülmeleri büyük oranda durur eski dökülenler yerine gelir. Eğer tedavi gecikirse saç kökleri fazla zarar göreceğinden saçların geri çıkma ihtimali azalır. İlgili doktor kimi zaman bir dahiliye uzmanı kimi zaman bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı yada dermatoloji olabilir. Bu nedenle ilgili uzmana başvurarak hormonların düzenlenmesi sağlanmalıdır. Tedavi sonrası süreçte saçların ve kaşların canlanması ve güçlenmesi adına destek tedaviler yapılabilir' diye konuştu.


SIRADAKİ HABER