HaberlerSamsun haberSamsun'daki 108 sanıklı FETÖ davasında karar verildi!

Samsun'daki 108 sanıklı FETÖ davasında karar verildi!

Samsun'daki 108 sanıklı FETÖ davasında karar verildi!

Samsun Haber: Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) Samsun Emniyet ayağına yönelik soruşturma kapsamında 70'i tutuklu 106 eski emniyet mensubu ile 2 öğretmenin yargılanmasına devam edildi. 16 sanık tahliye edilirken, tutuksuz yargılanan 5 kişi hakkında ise tutuklama kararı verildi.

Samsun Haber: 29 Mart’ta başlayan ve 5 gün boyunca devam eden duruşmada mahkeme heyeti sanıkların ifadesine başvurdu. Duruşmaya “Silahlı terör örgütüne üye olmak, TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engel olmaya teşebbüs etmek, Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek ve Terörizmin Finansmanının Önlemesi Hakkındaki Kanun'a muhalefet" suçlamalarıyla 70'i tutuklu 108 sanık ile avukatları katıldı.
Cumhuriyet Savcılığı, mahkemede tutuksuz sanıklardan örgütün haberleşme uygulaması olan “ByLock” kullandığı iddia edilen A.D., G.S., M.Ç, R.A. ve M.A.'nın tutuklanmalarını talep etti.
Öte yandan ise tutuklu sanıklardan M.E., R.K. ve M.T. 15 bin TL, Y.A. 10 bin TL, H.B. ise 7 bin 500 TL kefaletle tahliye edilirken, A.B., A.E., A.K., M.C., F.P., M.Ö., O.T., Ö.B., V.D., M.A ve M.B ise mahkeme tarafından tahliye edildi.

Heyet 5 tutuksuz sanığın tutuklanmasına karar vererek duruşmayı 14 Temmuz tarihine erteledi.