HaberlerSamsun haberSamsun-Çarşamba Havalimanı terminal binasına el atılıyor

Samsun-Çarşamba Havalimanı terminal binasına el atılıyor

Samsun-Çarşamba Havalimanı terminal binasına el atılıyor

Samsun Haber: Vali İbrahim Şahin, Samsun Çarşamba Havalimanı terminal binasının kötü bir durumda olduğunu belirterek, 'Terminal binamız Türkiye'nin herhalde en kötü terminal binasından biri. Bu konuyu gündeme getirdik. İnşallah çok modern, güzel ve Samsun'a yakışır bir terminal binasına kavuşacağız' dedi

Samsun Haber: SASKİ Genel Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen 2017 yılı 2. dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’na Vali İbrahim Şahin başkanlık etti. Toplantıya katılan bölge müdürleri, kurum ve belediye yetkilileri, müdürlükleri ve belediyeleriyle ilgili projeler ve projeler için harcanan bütçeler hakkında sunum gerçekleştirdi. Sunumlara geçilmeden önce Vali Şahin, 2017 yılı yatırımlarıyla alakalı bilgiler verdi.

SAMSUN’UN MARKA OLMASINI SAĞLAYACAK

Lojistik Köy’ün ciddi anlamda mesafe kat ettiğini ifade eden Vali Şahin, Rusya ile ilişkilerin artmasının ihracata da olumlu yansıyacağını, bu noktada Lojistik Köy’ün de önemli bir rol üstleneceğine dikkat çekti. Şahin, “İlk dizaynı ve ilk kuruluşu profesyonel şekilde sağlanabilirse çok sağlıklı bir çalışma ortamı olacak aynı zamanda istihdam için de rakamlar büyüyecek. Lojistikle ilgili meslek yüksekokulları kuruluyor, tematik meslek liseleri açılıyor. Atakum’da temizlik ürünleri üreten bir meslek lisemiz var, orada 40’ı aşkın temizlik ürünü üretiliyor. Bunun gibi tematik meslek liseleri için izin aldık. Cerrahi aletler meslek lisesi kuruldu, okul müdürünün ataması yapıldı. 2017-2018 yılında öğrenci alımı olacak. İnşallah bunlar Samsun’un bazı konularda marka olmasını sağlayacak” şeklinde konuştu.

ŞAHİN’DEN GÜVENLİK UYARISI

16 Nisan’da yapılacak referandum hakkında da konuşan Şahin, müdürlükleri ve belediyeleri güvenlik konusunda uyardı. Seçimin sorunsuz geçmesi için güvenliğin önemli olduğuna vurgu yapan Vali Şahin, herkesin titiz ve dikkatli davranması gerektiğini söyledi. Şahin, “Lojistik Köy ile ilgili bizim taahhüt ettiğimiz ama yapamadığımız işler var. Avrupa Birliği Projesi olduğu için olası küçük sorunları, büyüterek önümüze çıkarabilirler. Onun için hassasiyet gerektiriyor. Örneğin demiryolu yatırımıyla ilgili yazışmalarımızı yapıyoruz. Bu tarz işlerin takibi gerekiyor. Hem Ulaştırma Bakanlığı’na hem de Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’ne iki ayrı yazı yazdık, bize yeni bir yazıyla taahhütte bulundular ve 2019 yılı itibariyle biteceğini söylediler. Ankara-Samsun Hızlı Tren Projesi’nin ihaleleri daha önce 3’e bölünmüştü, 2 aşamanın ihaleleri zaten yapılmıştı, projeleri de bitmek üzere. Son ayağı olan Çorum-Havza arasındaki 170 km’lik dilimiyle ilgili de proje ihalesi sanırım bitti” ifadelerini kullandı.

RİSKE GİRMEMEK ADINA…

Hava ulaşımı konusuna da değinen Vali Şahin, pistteki deformasyonların ve çökmelerin giderilmesi gerektiğini söyledi. Şahin, “Pist belli bir miktar daha çökerse uluslararası havacılık kuralları gereği, uluslararası uçuşlar kapanıyor. Onun için riske girmemek adına ve olimpiyatlara yetiştirmek için çalışmalar yapılıyor. Umarım ki, mevcut pistimizi ıslah ederiz. Ayrıca terminal binamız da Türkiye’nin herhalde en kötü terminal binasından biri. Bu konuyu gündeme getirdik, şu anda terminal binasının da eskizleri çiziliyor. Bittiğinde ortaya çıkanları beğenirsek bu projeyi de hayata geçireceğiz. Çok modern, güzel ve Samsun’a yakışır bir terminal binasına kavuşacağız” diye konuştu.

9 PROJEYE 50 MİLYON ÖDENEK

Daha sonra sunum yapan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, mart ayı itibariyle üniversiteye ait 9 projenin devam ettiğini söyledi. Bilgiç, “Bu projelerden 6’sı eğitim, 2’si sağlık, biri ise diğer kamu hizmetleriyle alakalı. Bundan 3 ay öncesine kadar 11 projemiz vardı, 2’si bitmiş durumda, biri Çarşamba’daki insan ve toplum bilimleri fakültesi, diğeri de kampüsümüzde yer alan uzaktan eğitim merkezidir. 9 projemizle ilgili toplam program yılı ödeneği olarak 50 milyon 990 bin lira ayrılmış durumda. Bugüne kadar ise 5 milyon 923 bin lirası kullanılmış. Fiziki gerçekleşme oranı olarak yüzde 80’lerdeyiz, 5 yıllık tabloya göre nakdi gerçekleşme oranı ise bu yıl itibariyle yüzde 12’dir. Bu projelerden ikisi de bitme aşamasında, diş hekimliği fakültemiz mayıs ya da haziran ayında faaliyete geçecek, birde onkoloji hastanemiz var, o da yine mayıs-haziran aylarında hizmet verir şekilde teslim alınacak” sözlerini kaydetti.

Zeynep Irmak ÖCAL

 saski