HaberlerSamsun haberSamsun'da öğrencilere yönelik ağız ve diş sağlığı eğitimi

Samsun'da öğrencilere yönelik ağız ve diş sağlığı eğitimi

Samsun'da öğrencilere yönelik ağız ve diş sağlığı eğitimi

Samsun Haber: Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ana sınıfı, ilkokul 1 ve 2. sınıf öğrencilerine yönelik farkındalık eğitimleri, ağız ve diş sağlığı taramaları ile florürlü vernik uygulamasına başlandı.

Samsun Haber: Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından koruyucu ağız ve diş sağlığı çalışmaları kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ve bağlı okulların vermiş olduğu destekle 2016/2017 eğitim öğretim 1. döneminde Samsun il genelinde 13 bin 906 ana sınıfı, 17 bin 559 1. sınıf, 16 bin 184 ve 2. sınıf öğrencilerine yönelik farkındalık eğitimleri, ağız ve diş sağlığı taramaları ile florürlü vernik uygulaması yapıldı. Yeni başlayan ikinci uygulama ise 31 Mayıs 2017 tarihine kadar devam edecek. Bunun yanında Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplum Sağlığı Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından okul ve halk sağlığı eğitimleri kapsamında; 9 bin 67 anasınıfı 49 bin 387, 1. kademe 5 bin 331 lise öğrencisi ve 4 bin 939 kişiye halk eğitimi verildi.
İlkadım Sakarya İlkokulunda başlanan uygulamalı eğitime İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu katıldı. Sınıflarda eğitim verilerek küçük öğrencilere diş bakım seti ve eğitim kitapları dağıtıldı.

"Sağlıklı dişler sağlıklı nesiller"

Uygulamayla ilgili bilgi veren Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, "Sağlık Bakanımız bu uygulamayı tüm Türkiye'de yapmamızı istedi. Bizde Sakarya İlkokulunda bu uygulamayı başlattık. Bizim sloganımız 'sağlıklı dişler sağlıklı nesiller'. Çocuklarımızın dişleri bizim için önemli. Çocuklarımızın 3 yaşından sonra bu alışkanlığı edinmesi gerekiyor. Çocukların ağız ve diş sağlığının önemini kavramaları için bu uygulamayı önemsiyoruz" dedi.