HaberlerMersin haberBakan Elvan: 'Mühendis odaları siyaset değil kendi işini yapsın'

Bakan Elvan: 'Mühendis odaları siyaset değil kendi işini yapsın' - Mersin haber

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye'de birçok mühendis odasının, kendi meslek gruplarının hakkını, hukukunu korumak, meslek mensuplarının eğitim düzeylerini yükseltmek, bunlarla uğraşmak yerine siyasetle uğraşmayı tercih ettiğini belirterek, 'Türkiye'nin gelişmesinden, kalkınmasından rahatsız olanların ağzı ile hareket ederseniz o olmaz. O sizin

Bakan Elvan: 'Mühendis odaları siyaset değil kendi işini yapsın'

Elvan, referandum çalışmaları kapsamında Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şubesini ziyaret etti. Şube Başkanı Mustafa Kemal Karaoğlu ve üyeler tarafından karşılanan Elvan, burada yaptığı açıklamada, tarımın, Mersin'in en önemli sektörlerinden biri olduğunu vurgulayarak, yaş sebze ve meyve üretiminde Türkiye'nin önde gelen illerinden biri olduğunu söyledi. Sadece üretim boyutu itibariyle değil, ihracat boyutuyla da Mersin'in önem arz eden bir yapıya sahip olduğunu ifade eden Elvan, bu bölgede yetişen sebze ve meyvelerin Türkiye'nin dört bir yanına gönderildiğini kaydederek, bu açıdan tarım sektörünü Mersin'de çok önemsediğini belirtti. Son yıllarda tarımın öneminin çok daha arttığını ve stratejik bir sektör haline geldiğini dile getiren Elvan, nüfus arttıkça bu sektörün çok daha önemli bir konuma geleceğine işaret etti.

'Mühendis odaları siyaset değil kendi işini yapsın'
Konuşmasında, meslek odalarının kendi asli görevleri dışında siyasi konulara da müdahil olmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Elvan, şöyle devam etti:
'Ziraat Mühendisleri Odası'nın temel görevi nedir? Ziraat mühendislerinin hakkını, hukukunu korumak. Ziraat mühendislerinin daha iyi yetişmesini sağlamak. Bölgenin gelişmesine, kalkınmasına ziraat mühendisi olarak katkı sağlamaktır. Ben memnuniyetle ifade edebilirim ki, Mersin Ziraat Mühendisleri Odası bu temel alanlara odaklanmış durumda. Ama Türkiye geneline baktığımızda; mühendis odalarının, mühendislerin haklarını, hukuklarını korumaktan çok siyaset yaptığını görüyoruz. Hatırlayınız, mühendis mimar odaları başkanlığı, 'ben efendim 3. köprüyü yaptırmayacağım, ben 3. havaalanını yaptırmayacağım' dedi. Kusura bakmayın, sana mı düştü kardeşim? Sen mühendislerin hakkını, hukukunu koru. Siyaset yapacaksan gel siyaset arenasına görelim. Nedir, millet destek veriyor mu vermiyor mu? Mesele bu. Türkiye'de maalesef birçok mühendis odaları, kendi meslek gruplarının hakkını, hukukunu korumak, meslek mensuplarının eğitim düzeylerini yükseltmek, bunlarla uğraşmak yerine siyasetle uğraşmayı tercih ettiler. Ve her biri uç kanattan çok değişik eylem ve söylem içerisinde bulundular. İşte Mersin'de olduğu gibi mühendis odalarının gerçek görev alanına dönmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu sizlere başarı getirecektir. Tüm mühendislere daha nitelikli, daha vasıflı iş yapmalarına imkan sağlayacaktır. Türkiye'nin gelişmesinden, kalkınmasından rahatsız olanların ağzı ile hareket ederseniz o olmaz. O sizin göreviniz değil, sen işine bak.'

'Avrupa 'hayır' kampanyası yürüten terör örgütlerine kucak açtı'
Türkiye'nin çok önemli bir süreçten geçtiğini, bu süreçte ülkemizin 7 düvele karşı mücadele verdiğini söyleyen Elvan, 'Avrupa'da birçok ülke Türkiye aleyhine kampanyalar başlattı. Bakıyoruz Almanya, Hollanda, İsviçre, Belçika 'hayır' kampanyası yapmak isteyen PKK terör örgütüne sonuna kadar kapılarını açtılar. 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştirmek isteyen ve bu ülkeyi işgalcilere teslim etmek isteyen, demokrasimizi tamamıyla yok etmek isteyen o ihanet şebekelerine, FETÖ'ye sonuna kadar kapılarını açtılar ve şu anda 'hayır' kampanyası yaptırıyorlar. Alman televizyonu Türkçe ve Almanca 'hayır' kampanyası yapıyor. Biz buradaki her bir kardeşimizin görüşüne, düşüncesine saygı duyuyoruz. 80 milyon vatandaşımızı biz kucaklamakla yükümlüyüz. Ama şu sorunun sorulmasını istiyorum. PKK terör örgütü neden 'hayır' kampanyası yapıyor. FETÖ neden 'hayır' kampanyası yapıyor. Neden Avrupa'daki ülkeler hem bu kampanyaya destek veriyorlar, hem dolaylı olarak bu kampanyayı yürütüyorlar? Ben bu 3 sorunun sorulmasını istiyorum' diye konuştu.

'Türkiye'deki parlamenter sistem tıkandı'
Artık Türkiye'deki parlamenter sistemin tıkandığını belirten Elvan, 'Parlamenter sistem diyoruz, 10 yılda bir darbe ile karşı karşıya kalıyoruz. Böyle bir parlamenter sistem olabilir mi? Böyle bir demokrasi anlayışı olabilir mi? En son 15 Temmuz darbe girişimi oldu. Aslında Türkiye'deki parlamenter sistem, darbeleri besleyen, darbelerin önünü açan, vesayet odaklarının daha da güçlenmesini sağlayan bir yapıda devam ediyor. Yaşadığımız darbeler ortada. Vesayetçilerin hükümet ve parlamento üzerinde yapmış oldukları baskılar ortada' ifadelerini kullandı.

'Avrupa duvara toslamak üzere. Parlamenter sistem orada da çalışmıyor'
Değişim ve reformdan korkulmaması çağrısında bulunan Elvan, Türkiye'nin son 15 yılda milli gelirini dörde katlamasındaki nedenin değişimci ve reformcu olmasından kaynaklandığını belirterek, şöyle konuştu:
'Her alanda reformcu olun. Hiç korkmayın. Değişim ve dönüşümden yana olduğunuz müddetçe, reformdan yana olduğunuz müddetçe başarılı olursunuz. Bakın Avrupa duvara toslamak üzere. Avrupa'da da çalışmıyor parlamenter sistem. Reform yapamıyor, değişim ve dönüşüme ayak uyduramıyor. Türkiye, Avrupa'nın 6 katı hızlı büyüyor. Aradaki fark bu. Bunun devam etmesi lazım. Gün gelecek Avrupa da şu andaki kendi işlemeyen sistemini reforma etmek zorunda kalacak. Çünkü Avrupa'daki yapılar çok hantal. Sistemin işleyişi çok hantal. Öyle hantal bir yapıda değişim ve dönüşümün yapılması mümkün değil. Ülkemizi daha da güçlendirecek olan reform, değişim ve dönüşümdür.'

Bakan Elvan: "Mühendis odaları siyaset değil kendi işini yapsın"SIRADAKİ HABER