Haberlerİzmir haberEgeli firmalara İnovaLİG 2017'ye 'başvurmayı unutmayın' çağrısı

Egeli firmalara İnovaLİG 2017'ye 'başvurmayı unutmayın' çağrısı

Egeli firmalara İnovaLİG 2017'ye 'başvurmayı unutmayın' çağrısı - İzmir haber

Türkiye'nin ilk inovasyon geliştirme programı olan ve şirketlerin inovasyon yetkinliklerini yarıştıracakları Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından IMP³rove Academy işbirliğinde düzenlenen İnovaLİG 2017 başvurularının, 30 Nisan 2017 tarihine kadar yapılabileceği bildirildi.


İnovaLİG 2015'e 55, İnovaLİG 2016'ya ise 115 Egeli firmanın katıldığını belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Egeli firmaların İnovaLİG 2017'ye daha yoğun katılım göstermeye çağırdı. İnovaLİG 2017'ye katılacak firmaların hem inovasyon yetkinlikleri bazında yarıştığını, hem de inovasyon kültürlerini interaktif bir platformda geliştirme fırsatı bulduğuna işaret eden Sabri Ünlütürk, inovasyon değerlendirmesini tamamlayan her firmaya, kapsamlı inovasyon değerlendirmesinin ve kıyas analizi raporunun ücretsiz olarak sunulacağını ifade etti.

Teknolojili ürünlerin payı yüzde 25 olmalı
İhracatçı firmaların hem inovasyon gelişimlerini görmesi, hem de inovasyon alanında edinilen tecrübeye ortak olmaları için İnovaLİG 2017'ye ücretsiz olarak katılmaları çağrısında bulunan Ünlütürk, 'Türkiye'nin 2016 yılında gerçekleştirdiği 142.6 milyar dolarlık ihracatta yüksek teknolojili ürünlerin payı 4.7 milyar dolar. Yüksek teknolojili ürünler ihracatımızda sadece yüzde 3.3'lük dilimle temsil ediliyor. Daha katma değerli ürün ihracatına yönelmemiz ve bu oranı en az yüzde 25'e çıkarmamız gerekiyor. Bunun için İnovasyon, Ar-Ge ve Tasarım yetkinliklerimizi geliştirecek programlara katılmalı ve disiplinli bir şekilde çalışmalıyız. İnovaLİG 2017'ye İnovasyon konusunda ilerlemek isteyen tüm Egeli firmalarımızın başvurusunu bekliyoruz' diye konuştu.
Ege İhracatçı Birliklerinin etkinliklerinin son yıllarda inovasyon, Ar-Ge ve tasarım üçlüsü üzerine kurulduğu bilgisini paylaşan Ünlütürk sözlerini şöyle tamamladı:
'Türkiye İnovasyon Haftasının ilk Anadolu buluşması olan Türkiye İnovasyon Haftası İzmir etkinliğini dört yıldır yoğun bir katılımla düzenliyoruz. Gıda Ar-Ge proje pazarını bu yıl V. kez gerçekleştireceğiz. EİB Moda Tasarım Yarışmamız XII yaşına girdi. Türkiye'de deri sektöründe tek tasarım yarışması olan Deri'n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışmamızı ise bu yıl 7. defa düzenleyeceğiz. Türk ihracatçıların inovatif ürünlerinin pazarlaması için ise 2017 yılı içinde 10 tane uluslararası fuarın Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu üstlendik. Sektörel ticaret heyeti organizasyonlarımızı ve alım heyeti organizasyonlarımızı ise arttırarak yapıyoruz.'
İnovaLİG 2017'ye katılım için herhangi bir sınırlama bulunmadığı, sektör ayrımı bulunmaksızın tüm firmalar başvurabildiği ifade edildi. İnovaLİG katılımcıları inovasyon stratejisi, inovasyon organizasyon ve kültürü, inovasyon döngüsü, inovasyon kaynakları ve inovasyon sonuçları olmak üzere 5 ana başlık üzerinden değerlendirmeye alınacağı ve firmaların http://www.inovalig.com adresinden 30 Nisan 2017 tarihine kadar kayıtlarını gerçekleştirmeleri gerektiği bildirildi.