Haberlerİzmir haberGaziemir'deki kanser tarama testlerinde erken tanı vurgusu

Gaziemir'deki kanser tarama testlerinde erken tanı vurgusu

Gaziemir'deki kanser tarama testlerinde erken tanı vurgusu

Kanser Haftası kapsamında Gaziemir Belediyesi Ata Evi Sağlıklı Yaş Alma Merkezinde düzenlenen kanser ve kanser tarama testleri eğitiminde; kanserin çeşitleri, nedenleri, belirtileri ele alınarak, erken tanının hayat kurtardığı vurgulandı


Dünyada her yıl 14 milyon insanın yakalandığı ve 8 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olan kanser hastalığı, Gaziemir Belediyesi ile Gaziemir Toplum Sağlığı Merkezinin düzenlediği 'Kanser ve Kanser Tarama Testleri' eğitiminde ele alındı. Kanser Haftası kapsamında düzenlenen eğitimde kanserin çeşitleri, kanserin nedenleri, belirtileri, tarama testleri, erken tanının önemi ve kanserden korunma yöntemleri hakkında bilgi verildi.
Gaziemir Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Fatma Boya, Gaziemir Toplum Sağlığı Merkezi Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi'den Dr. Sinem Doğanay, Hemşire Sema Durğut'un Ata Evi üyelerine verdiği eğitimde kanserin çok yaygınlaştığı anlatarak, erken tanının ve tarama testlerinin önemine de vurgu yaptı. Eğitimde, kalp ve damar hastalıklarının neden olduğu ölümlerin ardından kanser nedeni ile ölümlerin dünyada ikinci sırada yer aldığının altı çizildi. Sigara, stres, hormonlu gıdalar, çevre kirliliği, bilişim cihazlarından yayılan radyasyon, düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam, genetik faktörler başta olmak üzere yüzlerce etkenin bu hastalığa neden olabildiğini anlatan uzmanlar, herkesin bu davranış biçimlerine uzak durması gerektiğini ifade etti.

Gaziemir'deki kanser tarama testlerinde erken tanı vurgusuSIRADAKİ HABER