HaberlerSamsun haberCHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Ülke tehlikeye atılıyor'

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Ülke tehlikeye atılıyor'

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Ülke tehlikeye atılıyor'

Samsun Haber: CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, 'Dünya, ülke idaresinde yetkinin tek bir kişiye bırakılmasının zararlarını, sakıncalarını gördü ve bunu terk etti. Bir kişi bunu istiyor diye ülke tehlikeye atılır mı?' dedi

Samsun Haber: Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, referandum çalışmaları kapsamında, Terme Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Barış Aktepe ve Terme Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refaettin Danacı'yı makamlarında ziyaret etti.

DÜNYA ALINACAK DERSLERLE DOLU

Memleket olarak zor koşullardan geçtiğimizi dile getiren Akcagöz, "Memleket, önemli bir süreçten geçiyor. Bugünkü sistemde ortak aklı temsil eden bir parlamenter yapı var. Halbuki şimdi önümüze konulan sistemde, tek bir kişi ülkeyi dilediği gibi yönetir, neredeyse hesap bile vermez. Cumhurbaşkanı'nın böyle bir gücü vardır. Bu güç, Ortaçağ krallarında var. Dünya, ülke idaresinde yetkinin tek bir kişiye bırakılmasının zararlarını, sakıncalarını gördü ve bunu terk etti. Şimdi bu berbat idare yöntemini biz deneyeceğiz. Bir kişi bunu istiyor diye ülke tehlikeye atılır mı? Dünya, tek kişinin sözü ile dönen devlet değirmeninin nihayetinde milletin başında paralandığını, acı tecrübelerle gördü, öğrendi. Dünya tarihi alınacak derslerle dolu. Mesele, bu tecrübeleri görüp görmeme meselesidir. Siz, sizden önce insanlığın yaşadığı bir takım tecrübeleri görmezden gelirseniz, aynı musibet gelir sizi bulur" dedi.

ÜLKE SEFALET İÇİNDE

Terme halkının sorunlarının başında işsizlik ve ekonomik sıkıntıların geldiğini dile getiren Akcagöz, "Ülkeyi her türlü sefaletten kurtaracak diye anlatılan anayasanın hiçbir yerinde milletin asıl ve temel sorunlarını çözecek bir madde yok. Millet yine işsiz, millet yine ekonomik sıkıntılar içinde. Terme'de çeltik ve fındık üreticisinin ne zorluklar içinde üretim yaptığını biliyorum. Bu zor şartlarda yürütülen faaliyet sonucunda üretici, emeğinin karşılığını alamıyor. Dolar 3 liralarda seyrederken fındık 15 lira civarındaydı. Dolar 4 liralara yanaştı, fındık fiyatı yerlerde sürünüyor. Şimdi, 'bu anayasaya 'evet' derseniz memleket uçacak' diyorlar. Memleket çoktan uçuşa geçti bile. Ama sefaletten, yoksulluktan, ekonomik sıkıntılardan" diye konuştu.