HaberlerKocaeli haberMilli Savunma Bakanı Fikri Işık:

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık:

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık:

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 'Türkiye gibi genç ve dinamik bir nüfusa sahip olan ülkeler yılda en az yüzde 5 büyüme yakalamak zorundadır'


Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kocaeli İnsan Kaynakları İstihdam Fuarı ve Kariyer Günleri fuarının açılış törenine katıldı. Kocaeli Uluslar arası Fuar Merkezinde düzenlenen açılış törenine Bakan Işık'ın yanı sıra Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ilçe belediye başkanları, STK ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Açılış töreninde konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye İbrahim Karaosmanoğlu, 'Hayatta belli bir yaştan sonra beklentimiz aş, eş ve iştir. Bunlar hayatımızda olmazsa olmazlarımız. Devlet bir tarafta görevlerini yapsın. İş alanları açılsın. Yatırımlar yapılsın. Büyükler görevini yapsın. Gençler olarak sizde hayata karşı kendinizi iyi hazırlayın. Bir konuda kendimizi geliştirelim ve nitelikle bir insan olalım' dedi.
Başkan Karaosmanoğlu'nun ardından kürsüye çıkan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, ' Türkiye'mizin büyümesinde artan işsizliklerin düşürülmesi ve istihdam seviyelerinin tek haneli gelmesi noktasında, Cumhurbaşkanımızın Ankara'da ilan ettiği Milli İstihdam Seferliği kapsamında biz Kocaeli olarak, bu istihdam seferliği ve istihdama yönelik süreci belirleyen bir şehir olma hedefindeyiz' diye konuştu.
Fuar merkezinde istihdam sağlanacak olan sayının 4 bin 500 kişi olacağını belirten Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 'Açılışı yapılacak olan bu fuarda 85 tane özel sektör firması var. 17 tane kamu firması var. Toplam 102 firma fuara katılıyor. Bu fuardaki firmalarımızın önümüzdeki kısa sürede alacağı eleman sayısı toplam 4 bin 508 olacak. Bu fuarda inşallah en az 4 bin 500 gencimiz işe kavuşmuş olacak.

'Türkiye iki farklı açıdan diğer ülkelerden avantaja sahip'
Türkiye'nin 2 farklı konuda diğer ülkelere göre avantajlı olduğunu dile getiren Bakan Işık, ' Türkiye 2 açıdan çok büyük bir şansa sahip. Birincisi konumu. Türkiye şu anda dünyanın tam ortasında yer alıyor. Bunun bize sağladığı çok büyük avantajlar var. İkinci büyük avantajımız genç ve dinamik bir nüfusa sahip olması. Eğer Türkiye bu iki avantajı iyi değerlendirirse Türkiye'yi tutabilene aşk olsun. Ama Türkiye bu 2 potansiyelini iyi değerlendiremezse hem içeride hem dışarıda çok büyük risklerle karşı karşıya kalma durumu da mutlaka olacak' diye konuştu.

'Türkiye gibi genç ve dinamik bir nüfusa sahip olan ülkeler yılda en az yüzde 5 büyüme yakalamak zorundadır'
Gençlerin iş bulması için kendilerini geliştirmeleri gerektiği vurgulayan Bakan Işık, 'Gençlerimize iş bulmak istiyorsak, hayata güvenle bakmasını istiyorsak yapmamız gereken istihdamı arttırmak ve geliştirmektir. Özellikle genç nüfus istihdamı ülkelerin mutluluğu için son derece önemli. İşte bu noktada Türkiye'nin şansa bırakamayacağı, hiçbir şekilde taviz veremeyeceği olgulardan bir tanesi büyümedir. Türkiye gibi genç ve dinamik bir nüfusa sahip olan ülkeler yılda en az yüzde 5 büyüme yakalamak zorundadır. Zira her yıl 1 milyon'dan fazla gencimiz çalışma yaşına giriyor. Bu insanların iş bulması, aş edinmesi, Türkiye'nin geleceği için kritik bir öneme sahiptir. Bunu sağlamanın yolu da Türkiye'nin istikrarını kalıcı hale getirmesi, sürdürülebilir büyüme rakamlarını sürekli olarak başarabilmesidir' açıklamasını yaptı.
Bakan Işık son olarak referandumla ilgili konuşarak, 'Türkiye sandıkta artık istikrarını sağlamak zorundadır. 16 Nisan bu açıdan son derece önemli bir halk oylamasına gidiyoruz. O yüzden diyoruz ki 1982 anayasasının ortaya koyduğu çift başlılığı ortadan kaldıracağız' ifadelerini kullandı.
Bakan Işık konuşmasının ardından fuar merkezinin açılışını yaptı. Fuar alanını gezen Bakan Işık, fuarda bulunan firma yöneticileri ve çalışanlarıyla görüştü.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık:SIRADAKİ HABER