HaberlerGiresun haberBaşbakan Yardımcısı Nuretin Canikli, Giresun'da Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni

Başbakan Yardımcısı Nuretin Canikli, Giresun'da Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni

Başbakan Yardımcısı Nuretin Canikli, Giresun'da Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni - Giresun haber

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, 'Hiç olmadığı kadar küresel ölçekte destek alan terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadele sonucunda belini kırdık ve mücadelemiz sürecektir. Bütün bunlara karşı Türkiye'nin yatırımlarında hız kesmedik ve Türkiye üç kat daha büyüdü' dedi.


Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Giresun'da 350 Yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin temel atma törenini gerçekleştirdi. Yapılan temel atma töreninde konuşan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, 'Bu mücadele devam edecek. Bu topraklara saldırı devam ettiği sürece bu terörün bu topraklardan sökülüp atılması için bu mücadele kararlılıkla devam edecek. Bu milleti tek parça tutabilmek için devam edecek. Terör küresel ölçeklerde destek almasına rağmen aynı anda üç ayrı terör örgütü tarafından saldırı olmasına rağmen terörün belini kırdık. Bu mücadele devam edecek, diğer taraftan bu ülkenin zenginleştirilmesi için elbette sürdürmemiz lazım. Ülkeye yönelik tehditler var diye diğer yatırımlarla ilgilenemeyiz diye bir mazeret üretme şansımız yok. Şuanda ilimiz bölgemiz için önemli olan bir yatırımın temelini atıyoruz' şeklinde konuştu.

'Sağlık hizmetinde Avrupa'dan öndeyiz'
Sağlık hizmetinde Avrupa ülkelerinden daha önde olduklarını ifade eden Başbakan Yardımcısı Nuretin Canikli, 'Şuanda sağlık hizmetlerinden faydalanma imkanlarımız batı ülkelerinden ileri geçmiştir. Hızla daha da üst noktalara gidiyor. Türkiye'nin her yerine en ücra köşelerine dahi bu hizmetler dağıtılıyor. Terör mücadelemiz devam ederken ekonomik mücadelemiz de devem ediyor. Türkiye'nin her tarafından tehdit ve şokları da hesaba katarsanız biraz ekonomik daralma hafif kalır. Biliyorsunuz ki Türkiye'nin kredi notunu düşürdüler. Uluslararası kredi derecelendirme kredi notunu düşürdüler. Ancak Türkiye ekonomisi 2016 yılında yılda 3,5 büyüdü. Bakalım şimdi nasıl bir karar alacaklar. Şimdi bunu bekliyoruz. Şimdi bütün gözler onlar üzerinde takip edeceğiz. Bakalım şimdi rasyonel karar mı alıyorlar yoksa siyasi kararlar mı alıyorlar göreceğiz' diye konuştu.

'Bizden önce yatırımlar başlıyor ama bitmiyordu'
Geçmiş yıllarda birçok yatırımların yarım kaldığını vurgulayan Başbakan Yardımcısı Canikli, 'Burada sadece kaliteli fiziki yatırımların artırılmasının yanında Araştırma Hastanesi olarak hizmet verecek. Tıp biliminin en gelişmiş hizmetleri verilecektir. Özellikle hematoloji alanında üst haline getirilmesini amaçlıyoruz. Şimdiden iki tane YÖK tarafından hematoloji profesörü kadrosu açıldı. İhtiyaç duyulan kadro teknolojik, alet edevat ne varsa temin edilecektir. Hedefimiz en iyisini yapmaktır. Başka türlü bu ülkenin muasır medeniyet seviyesine çıkması mümkün değil. Öncü olmamız gerekiyor. Sağlık alanında bu bölge üniversitemiz öncü olacaktır. Temennimiz kısa zamanda bu yatırımın hizmete geçmesidir. Zaten 750 gün olarak ön görüldü. Muhteşem bir tesisi bu süre içerisinde tamamlanacaktır. Geçmiş dönemlerde başlayıp yıllarca bitirilememiş yarım kalan hizmetleri çok gördük. AK Parti olarak göreve geldiğimizde neredeyse iki yıl boyunca yatırım yapamadık. Çünkü ülkenin her yeri yarım kalan yatırımlarla doluydu. Ancak 2002 yılından beri böyle bir tablo yok. Yatırımlar başlıyor ve bitiriliyor. Kaynaklar çarçur edilmiyor. Şimdi bu yatırımlar devam ediyor. İnşallah bu hastane çotanak arena, morfoloji yatırımları tamamlanacak. İnşallah 17 kilometre tüneli bulunan güney çevre yolu projesi tamamlanacak. Gurur kaynağımız olan Eğribel tünelinin yüzde 50'si tamamlandı. Biz yapacağımız sözünü verdik ve verdiğimizi de yaptık' ifadelerini kullandı.

'Güçlü yönetim için bu sistemi değiştirmeliyiz.'
Hizmetlerin aksamaması için yürütmenin önünü mevcut sistemi değiştirerek açmak gerektiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Canikli, '1982 Anayasası hizmetleri yavaşlatıyor. Çünkü gelişmiş ülkelerde yürütme yetkisi bir kişiye verilmiştir. Sadece bizde yürütme yetkileri Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında paylaştırılmış ve bu yüzden hep kavga olmuş. Bu kavga kişilerden değil, sistemden kaynaklanıyor. Bizde bir takım düzenlemeler koyarak kavgaya sebep olmadan yürütme yetkisinin önünü açmaya çalışıyoruz. Bize bu sistemin devamından yana baskı yapan Avrupa hayır kampanyası yürütüyor. Hayır kampanyası yürütenlere de destek veriyor. Ancak kendi ülkelerinde uygulamıyorlar. Madem bu sistem çok iyi alın siz kullanın. Özellikle 2002'den önce 2 yılda bir siyasi kriz çıkıp sonra ekonomik kriz çıkmış. Her zaman güçlü yönetimi garanti altına almak için bu sistemi değiştirmemiz gerekiyor' dedi.

Başbakan Yardımcısı Nuretin Canikli, Giresun’da Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni