Haberlerİzmir haberHayvanlara akıllı pasaport geliyor

Hayvanlara akıllı pasaport geliyor - İzmir haber

Büyükbaş hayvanlara getirilen NFC (yakın alan iletişimi) etiketli pasaportlar sayesinde hayvanların sağlık durumu, geldiği bölgeyi içeren bilgiler NFC etiketi kullanılarak saklanacak.

Hayvanlara akıllı pasaport geliyor

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Öğretim Üyeleri, NFC Özellikli Hayvan Küpesi ve NFC Tabanlı Hayvan Pasaportu buluşlarının patentini aldı. İki buluşla birlikte hayvancılıkta yaşanan bilgi karmaşasının son bulacağı, kontrol işlemlerinin hızlanacağı belirtildi.
İEÜ Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Ufuk Çelikkan, Yrd. Doç. Dr. Kaan Kurtel, Yazılım Mühendisliği 3. Sınıf Öğrencisi Burak Yanığlı ile Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ertan Demirkan, NFC Tabanlı Hayvan Pasaportu buluşuyla büyükbaş hayvana ait bütün bilgilerin bu etikete yükleneceğini söyledi. Bilgiler NFC teknoloji özelliğine sahip mobil cihazlar aracılığıyla izlenebileceğini, değişikliklerin de anında yapılabileceğini ifade etti.
Yrd. Doç. Dr. Çelikkan, Yrd. Doç. Dr. Kurtel, Dr.Demirkan ve Burak Yanığlı ikinci buluşunda ise, NFC özellikli hayvan küpesinde yeni ve kullanışlı bir tasarım geliştirdi. Kulak küpesinde hayvana ilişkin bilgilerin yer aldığı NFC etiketi kolaylıkla saklanabilecek. İki buluş da, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi.

'Sağlıkları kontrol altında'
Buluşlar hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Ufuk Çelikkan, hayvanlarda kullanılan küpelerde akıllı bir sistem tasarladıklarını belirterek, 'Özellikle büyükbaş hayvanların bilgilerinin, sağlık durumunun kontrolü zaman alıyordu. Geliştirdiğimiz bu sistemle hayvana ait bilgiler NFC etiketine aktarılıyor. Bakıcı ya da sahibi, hayvana ilişkin bilgilere, NFC teknoloji özelliğine sahip mobil cihazlar aracılığı ile ulaşabiliyor. Merkezi veri tabanındaki hayvana ait sağlık ve diğer bilgilere mobil bir uygulama aracılığı ile erişip hayvanın izlenmesini sağlıyoruz. Hayvanın izlenmesi, nakli, menşei veya veteriner hekim tarafından doldurulan bilgiler bu etikette yer alıyor ve yeni bilgiler anında aktarılıyor' dedi.

'Hayvanlar artık kaybolmayacak'
Diğer buluşun da takılıp çıkarılabilen ve elektronik NFC etiketi içeren büyükbaş hayvan küpesi olduğunu aktaran Yrd. Doç. Dr. Çelikkan, şunları söyledi:
'Yaygın kullanımda sadece hayvana ait numara küpeye basılmış bir şekilde yer alıyordu. Buluşumuzla hayvanın güncel bilgilerini toplayan NFC etiketini de barındıran küpeyi ürettik. Küpede ki NFC yongası yeni gelişen etiketlerle de değiştirilebilir. Bu da küpeyi, kullanımda olanlardan oldukça farklı kılıyor. Bu küpe aynı zamanda küçükbaş, evcil ve hayvanat bahçesinde bulunan NFC etiketi takmaya uygun özelliklerdeki hayvanlar için de uygulanabilir. Hayvanat bahçelerindeki hayvanların sağlık, beslenme ve bakımlarında kullanılmasını da ön görüyoruz. Hayvan kaybolduğunda, NFC özellikli akıllı cihazlarla hayvana ait bilgilere ulaşıyorsunuz ve böylelikle sahibine hayvanını teslim edebiliyorsunuz. Özellikle Kurban bayramlarında ve karantina koşullarında her iki buluşun da besicilere sağlayacağı önemli işlevsel katkılar bulunuyor.'

Hayvanlara akıllı pasaport geliyorSIRADAKİ HABER