HaberlerSamsun haberSamsun Haber: Eğitimin yapısal sorunları var

Samsun Haber: Eğitimin yapısal sorunları var

Samsun Haber: Eğitimin yapısal sorunları var

Samsun Haber: EĞİTİM-SEN Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, Türkiye'de eğitim sisteminde yapısal sorunlar olduğunu belirterek, ''Herkes katkı vermek için uğraşıyor ama bu yapısal soruna odaklanmadığımız sürece kamusal eğitim sisteminde bir çöküntü yaşıyoruz'' dedi

Samsun Haber: Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM-SEN) Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz ve sendikanın yönetim kurulu üyeleri Haber Medya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Necdet Uzun'u ziyaret etti. Sendikanın 10. Genel Kurulu'nda yeniden şube başkanı olarak güven tazeleyen Yavuz, Uzun'la eğitimin sorunları üzerine sohbet gerçekleştirdi.

SİSTEM YENİDEN DİZAYN EDİLMELİ

Eğitimde yalnızca Samsun'un değil tüm Türkiye'nin sorunlarına odaklanılması gerektiğini söyleyen Yavuz, ''Ülkemizde eğitimde yapısal bir sorun olduğunu hep birlikte görüyoruz. Herkes katkı vermek için uğraşıyor ama bu yapısal soruna odaklanmadığımız sürece kamusal eğitim sisteminde bir çöküntü yaşadığımızı görüyoruz. Eğitim sistemimiz bilimsel ve laik esaslara dayandırılarak yeni baştan dizayn edilmeli. Ülkemiz ancak böyle bir sistemle ileriye gidebilir. Bunun dışında da özellikle OHAL sonrasında eğitimciler arasında kaygı hakim. Çünkü iş barışının bozulduğu ve zedelendiği bir dönemi yaşıyoruz. Çünkü birçok arkadaşımız sorgusuz sualsiz mesleklerinden ihraç edildi. Biz istiyoruz ki insanlar eğer suçluysa adil yargı karşısında kendilerini savunarak yargılanmalı'' diye konuştu.

BES'E İTİRAZ EDİYORUZ

Sendikanın nisan ayı içerisinde uygulanmaya başlayan bireysel emeklilik sistemine (BES) itirazı olduğunu kaydeden Yavuz, ''Bu sosyal güvenlik sisteminin ciddi anlamda özelleştirilmesi gerekli. Buna muhalefet ediyoruz. Çünkü bu sistem, insanların bugüne kadar biriktirmiş oldukları sosyal güvenlik sisteminin tasviyesi ve buranın özelleştirilerek mağdur edileceğini düşünüyoruz'' dedi.

Zerrin SOMUNCU