HaberlerKayseri haberElitaş: 'ABD'nin füze saldırısı, bundan sonraki süreçte devamı geldiği takdirde

Elitaş: 'ABD'nin füze saldırısı, bundan sonraki süreçte devamı geldiği takdirde

Elitaş: 'ABD'nin füze saldırısı, bundan sonraki süreçte devamı geldiği takdirde - Kayseri haber

ABD'nin Suriye'yi füzelerle vurmasını değerlendiren AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, 'Amerika Birleşik Devletlerinin bu sabah Suriye'deki kimyasal silah kullanılan merkeze yaptığı füze saldırısı bundan sonraki süreçte devamı geldiği taktirde olumlu olarak değerlendirebileceğimiz bir gelişme' dedi.


AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş Melikgazi Belediyesi semt polikliniği tanıtım töreni sonrasında ABD'nin Suriye'ye düzenlediği füze saldırısını değerlendirdi. Elitaş, 'Esed rejiminin insanlık dışı sivillere karşı yaptığı bir saldırıyla karşı karşıya kalmıştı. Yüzün üzerinde insan hayatını kaybetmiş kimyasal silah kullanılmış çocuklar ölüme terk edilmiş büyük bir acı büyük bir insanlık suçuyla karsı karsıya kalmıştık. Bunu Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı bütün yetkililer yüksek sesle içten gelen samimi duygularla dünyanın duyarsız kalmaması konusunda tavsiyelerde bulunmuştu.
ABD'nin bu sabah Suriye'deki kimyasal silah kullanılan merkeze yaptığı füze saldırısı bundan sonraki süreçte devamı geldiği taktirde olumlu olarak değerlendirebileceğimiz bir gelişme. Çünkü Suriye'de 6 yıldan fazla suredir devam eden rejimin ülke insanına kendi vatandaşlarına yaptığı katliamı dur demek gerekir' ifadesinde bulundu.
Elitaş, 'Türkiye'nin 5-6 yıldır söylediği uçuşa yasak bölge ve güvenlikli bir bölgenin konulması kurulması orada inşa edilip ülkelerinin dışında yaşayan vatandaşlarının Suriyelilerin ülkelerine dönüp orada ikamet ettirmelerini bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerekir. Tekrar Esed rejiminin kimyasal silah kullanarak çoluk çocuk demeden katleden rejimi lanetliyorum. Diğer ülkelerin bu süreç içerisinde Esed'e dersini haddini bildirmelerini ve daha barış içerisinde yaşayan bir Suriye inşasına katkıda bulunmalarını tavsiye ediyorum' dedi.