HaberlerOrdu haberMEB Müsteşarı Tekin'den eleştirilere cevap

MEB Müsteşarı Tekin'den eleştirilere cevap

MEB Müsteşarı Tekin'den eleştirilere cevap - Ordu haber

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, 'Milli Eğitim camiasının başarısız olduğu' şeklinde bir düşüncenin ileri sürüldüğünü, bunun çok tutarsız bir eleştiri olduğunu söyledi.


Ordu'nun Fatsa ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin'in katılımıyla eğitim değerlendirme toplantısı ve 'Yeni Türkiye'de Eğitim' konulu konferans gerçekleşti. İlk olarak eğitim değerlendirme toplantısı yapıldı. Fatsa Kültür Sarayında düzenlenen ve 19 ilçenin milli eğitim ve şube müdürlerinin hazır bulunduğu toplantıya MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, Destek Hizmetleri Genel Müdürü Salih Ayhan, Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu ve Ordu Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Karataş, Ordu'nun eğitim başarısını artıracak her türlü çalışma ve projeye destek verdiklerini söyledi. Okul müdürlerinden daha çok çalışmalarını isteyen Karataş, yeni Türkiye'yi daha ileri götürecek bir nesil yetiştirmek için çok çalışmak zorunda olduklarını belirtti.

Ordu'da eğitim ve öğretimle ilgili eksiklikleri yerinde görmek için bulunduğunu belirten MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, 'Bugün buraya sizin eksiklerinizi tespit etmek, eleştirilerinizi dinlemek ve sorularınıza cevap vermek için geldik. Kamuoyunda genellikle Milli Eğitim Bakanlığıyla ilgili negatif bir algı vardır. Bunun en önemli sebebi bizlerin ve siz müdürlerin yaptıkları fedakarlığı eline davul-zurna alarak anlatmamasından kaynaklı. Biz bu süreci daha iyi yönetebilmek için hızlı bir şekilde tedbirler alıyoruz. Yaptıklarımızı daha iyi anlatabileceğimiz ortamlar oluşturmaya gayret edelim' dedi.

'Tutarsız bir eleştiri'
2002 yılından bu zamana kadar mevcut iktidar partisi döneminde sağlık alanında daha çok bir ilerlemenin olduğu şeklinde düşüncenin hakim olduğunu ifade eden Tekin, 'Biz Milli Eğitim camiasının ise başarısız olduğu şeklinde düşünce ileri sürülür. Bu çok tutarsız bir eleştiri. Sağlık anlamında ciddi reformlar yapıldı, bu çok doğru bir tespit. Yalnız 2002 yılından önce öğrenci başına düşen sınıf kaçtı? Sınıflar kaç kişilikti ve tekli eğitim yapılabiliyor muydu? Okula giden öğrenci sayısı az mıydı, çok muydu? Bunların hepsini ele alıp değerlendirdiğimiz zaman doğruyu buluruz' diye konuştu.

'Yeni Türkiye'de Eğitim' konferansı
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin'in Fatsa'da ikinci programında 'Yeni Türkiye'de Eğitim' konulu konferans düzenlendi. Fatsa Kültür Sarayında, Ensar Vakfı Fatsa Şubesi ve Cihannüma Ordu Temsilciliği tarafından düzenlenen 'Yeni Türkiye'de Eğitim' konulu konferansın sunumunu MEB Müsteşarı Yusuf Tekin yaptı. Düzenlenen konferansa Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu başta olmak üzere Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Fatsa Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, daire amirleri ve çok sayıda davetli katıldı.
Yeni Türkiye'de eğitim sisteminin nasıl olacağı konusunda bilgiler vermek üzere Türkiye'nin her yerini karış karış gezdiğini ifade eden Müsteşar Yusuf Tekin, 'Siyasetçilerimiz 'her alanda başarılı olduk ama eğitim politikalarımız başarısız oldu' diyorlar. Niye başarısız olduk? Ben sorunun cevabını bu akşam sizlerle paylaşmak istiyorum' ifadelerini kullandı.

'FETÖ'cüler MEB'e vesayet uyguladı'
Vesayet güçlerinin siyasetçileri politika yapmaktan alıkoyduğunu belirten Tekin, şöyle konuştu: 'Bir ülkedeki siyasi otorite ve milli iradenin üzerinde vesayet güçleri varsa her şey başarısız olur. Bu güç siyasetçileri politika üretmekten ve ürettikleri politikaları hayata geçirmekten alı koyuyorsa hiç bir zaman başarılı olunamaz. Ben, 28 Şubat 1997 sürecinden itibaren daha çok belirgin olan FETÖ'cü yapılanmanın Milli Eğitim Bakanlığı politikalarında aleni bir vesayet uyguladığını sizlerle paylaşmak istiyorum. Siyasi irade politikalar üzerinde belirleyici olamazsa başarısız olunur.'

MEB Müsteşarı Tekin’den eleştirilere cevap