HaberlerSivas haberMilli Eğitim Bakanı Yılmaz: 'İstikrarlı hükümetler ligine geçeceğiz'

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: 'İstikrarlı hükümetler ligine geçeceğiz' - Sivas haber

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 16 Nisan halk oylamasında 'evet' çıkması halinde,'İstikrarlı hükümetler ligine geçeceğiz' dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: 'İstikrarlı hükümetler ligine geçeceğiz'

Yılmaz, memleketi Sivas'ta halk oylaması çalışmaları kapsamında AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı tarafından bir otelde düzenlenen kahvaltıda kentte görev yapmış belediye başkanları ve parti temsilcileriyle bir araya geldi.
Burada konuşan Yılmaz, 16 Nisan'da halk oylaması yapılacağını anımsatarak, 'İnan ki bu halk oylaması cumhuriyetin ilanı kadar önemli. Ok partili demokratik hayata geçiş kadar önemli' dedi.
Yılmaz, 2007 yılında yapılan seçimlerin Türkiye'yi yarı başkanlık sistemine yaklaştırdıklarını aktararak, 'Bir de 2014'te Recep Tayyip Erdoğan'ı cumhurbaşkanı seçince artık bu makam eskiye kıyasla çok daha güçlü bir hale geldi. Gittikçe bunu kurumsallaştırıyoruz inşallah. Başbakanımızın dediği gibi 'Erdoğan için değil her Doğan için.' Millet kimin yanında durursa kimi seçecek, millet kimi seçerse o olacak. Millet kimi seçer? Tayyip Erdoğan'ı, Devlet Bahçeli'yi, Kılıçdaroğlu'nu seçer. Milletin seçtiği başımızın, gözümüzün üstünde. Bundan bir sıkıntı var mı? Yani millet yanlış yapar demedikçe bu milletin tercihinden dolayı bir rahatsızlık olabilmesi mümkün değil. Bu sistem kesinlikle demokrasiye daha uygundur' dedi.
Hukuk devletinde yetkisi olanın hesap verebilir olmasının esas olduğunu da Yılmaz, şunları kaydetti:
'Eğer ötekileştirici, kutuplaştırıcı dili kullanan kimseler hayatta yüzde 50'nin üzerinde oy alamazlar. Buna hiç kimsenin yanlış, eksik diyeceğini sanmam. Dolayısıyla uzlaşmanın Türkiye'ye zararı olur mu? Olmaz. Bundan sonraki sistemde Türkiye'ye uzlaşma gelsin diyoruz. Kesinlikle istikrarlı hükümetler dönemine taşınacağız. İstikrarlı hükümetler ligine geçeceğiz. İstikrarın Türkiye'ye zarı olur mu? İstikrar yarına ne karar verileceğini görmek demektir. Yarının ne olacağını bilmek demektir. Hükümette kim var, ekonomide kim var, ne karar aldık bilmek demektir. Bunun için de Türkiye'nin 5 yıllık hükümetlere ihtiyacı var.
Hayır diyenlerin vesayet sisteminin devam etmesini istediklerini ifade eden Yılmaz,'Bu sistem devam etsin diyorlar. Değişim olmasın diyorlar. 7 kere seçim kaybetmiş hala koltuğunda oturuyor. Ancak bu sistem gelirse partililerde sirkülasyon olacak, partilerde yenilenmeye yol açacak' dedi.
Bakan Yılmaz, daha sonra kent meydanındaki 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Derneği tarafından açılan fotoğraf sergisini gezdi. Yılmaz, sergideki deftere, 'Milli iradeye canı pahasına sahip çıkan bu aziz milletin bir mensubu olmaktan gurur duyuyorum. Allah ebediyen bu milleti hür ve bağımsız yaşatsın. Birliğini ve dirliğini daim kılsın.' yazdı.
Kent meydanındaki 'evet' çadırında buluna kadınlarla sohbet ederek fotoğraf çektiren Yılmaz, ardından Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesini gezdi.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: "İstikrarlı hükümetler ligine geçeceğiz"SIRADAKİ HABER