HaberlerKahramanlar o geceyi anlattı

Kahramanlar o geceyi anlattı

15 Temmuz 2016'da yaşanan darbe girişiminin kahramanları, o geceyi Samsun'da anlattı.

Kahramanlar o geceyi anlattı

Bu aşkı bitiremezler

Samsun Haber - Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "15 Temmuz gecesinin ruhu, Çanakkale'de, İstiklal Savaşı'nda, Samsun'da yakılan ateşin gidip de Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden o yoldaki ateşin heyecanı burada. Bu heyecanı, bu aşkı, bu bayrağa olan aşkı, bu vatana, bu millete olan aşkı hiç bir şey bitiremez" dedi


Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen "Tecrübe Konuşuyor, İçimizdeki Kahramanlar" projesi kapsamında Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’nda düzenlenen programda, 15 Temmuz gazileri ve şehit yakınları FETÖ darbe girişimi sırasında yaşadıklarını anlattı. Program, ilk önce Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından kum sanatçısı Veysel Çelikdemir, 15 Temmuz gecesi yaşananları kumla yaptığı şekillerle anlattı.

İLELEBET PAYİDAR KALACAK
Programın açılış konuşmasını yapan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Sizlerin ortaya koymuş olduğu fedakarlık, sizlerin ortaya koymuş olduğu duruş o kadar büyük ki ve buna kontrollü darbe girişimi diyenlerin hak ettikleri tek bir cevap var, siz kontrollü ortamlarda, kontrollü bir şekilde o geceyi geçirirken işte buradaki kardeşlerim meydanlardaydı, sokaklardaydı, gazi oldular; eşlerini çocuklarını kaybettiler ama onurlarını şereflerini, haysiyetlerini ve bayraklarını en üstte tuttular. Allah hepinizden razı olsun. 15 Temmuz gecesinin ruhu, Çanakkale'de, İstiklal Savaşı'nda, Samsun'da yakılan ateşin gidip de Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden o yoldaki ateşin heyecanı burada. Bu heyecanı, bu aşkı, bu bayrağa olan aşkı, bu vatana, bu millete olan aşkı hiç bir şey bitiremez, hiç bir terörist bitiremez, hiç bir hain bitiremez, hiç bir terör örgütü bitiremez. Bu aziz millet Sayın Cumhurbaşkanımızın arkasında, Sayın Başbakanımızın yanında durarak, geleceğe koşacaktır, Allah'ın izniyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilelebet payidar olacaktır" dedi.

ELBİSELERİ ÇIKARIP EGZOZA TIKADIK
Ardından programın moderatörlüğünü yapan dizi ve sinema oyuncusu İsmail Hakkı Ürün, darbe teşebbüsünde gazi olan ve şehit yakını olan Samsunlu Mehmet Şükrü Kıntaş, Adviye Gül İsmailoğlu, Nevra Akdemir, Emin Oğuz Ayanoğlu ve Mehmet Tahir İkiler’i yaşadıklarını anlatmak üzere sahneye çağırdı. Olay günü yaşadıklarını anlatan Kıntaş, "Tankları durdurmak için önce yola TIR'ları çektik. TIR'ları yola çekince tanklar durmak zorunda kaldı. Durunca, biz taş attık, üstüne çıktık, açmaya çalıştık, etrafında dolaştık ama 50-60 tonluk tır. Nasıl durduracağımızı bilemiyoruz. O anda kalabalıktan ‘tankların egzozlarını kapatırsanız bu tanklar stop eder’ diye bir ses geldi. Biz bunu duyunca ben ve Danyal kardeşim tam tankın arkasındaydık. Hemen elbiselerimizi çıkardık, tankların egzozlarını tıkamaya başladık. Fakat bizim elbiselerimiz yetersiz kaldı. Bu durumu görenler elbiselerini bizim üstümüze attı. Biz de o elbiselerin hepsini toparlayarak tankların egzoz borularını tıkadık. Bu o kadar kolay bir olay değil. Tıkarken ellerimiz yandı ama Rabbim bize güç, kuvvet verdi. Aradan 2 dakika geçti tank stop etti" diye konuştu.

TANKIN İÇERİSİNE ATLADIM
Tank stop edince egzoz dumanının içeri sızdığını söyleyen Kıntaş, "Duman içeri sızınca tankın kapağını açmak zorunda kaldılar. Yoksa boğulacaklardı. Ben kapağın açıldığını görünce direkt tankın içine atladım. 'Ben bunları bir göreyim Yunan askerleri mi acaba' dedim. Tankın içinde üstlerinde sadece yeşil atlet olan 5 asker gördüm. Ben bunlara bağırmaya başladım. Şerefsizler, siz hangi millerin üstüne bu tankları sürüyorsunuz, ne yapmaya çalışıyorsunuz, dedim. Bana silahlarını çevirdiler. Sonra birisine vurdum yere düşünce de silahını aldım. Diğer 4'ü o kadar korkaktı ki silahlarını bana verip teslim oldular. 5 askeri esir aldım. Hepsine diz çöktürdüm. Onları tarayacağımı zannettiler. Biz onlar kadar zalim değiliz. Sonra da kardeşim ve arkadaşlarımla birlikte arkada bekleyen tanklara da aynı formülü uygulayarak diğer tankları da o şekilde durdurduk. Toplam 9 tankı bu şekilde durdurduk. Bu tanklar havalimanına gidiyordu. Biz bu tankları Cumhurbaşkanımıza bir şey olmasın diye durdurduk” diye konuştu.

PROGRAMA GENİŞ KATILIM
Programa ayrıca Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Samsun Milletvekilleri Çiğdem Karaaslan, Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Hasan Basri Kurt, Orhan Kırcalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, Ayvacık Belediye Başkanı Mustafa Belur, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Barış BUDANOĞLU (oa)SIRADAKİ HABER