HaberlerKonya haberSEDEP kapsamında münazara yarışmasının finali yapıldı

SEDEP kapsamında münazara yarışmasının finali yapıldı

SEDEP kapsamında münazara yarışmasının finali yapıldı - Konya haber

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) kapsamında okullar arası düzenlenen münazara yarışması etkinliği, final bölümü ile sona erdi. 32 okul ve 116 öğrencinin katıldığı yarışmanın finali, rakiplerini eleyerek son ikiye kalan Mustafa Bülbül İmam Hatip Ortaokulu ve Hoca Ahmet Yesevi Ortaokulu öğrencileri arasında oldu.


Selçuklu Belediyesi sosyal tesislerinde yapılan yarışmaya, AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Barbaros Yalçın, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, şube müdürleri, okul idarecileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Yarışmada öğrencileri tebrik eden AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, çocukların performansını izlerken ülke adına gelecek için çok umutlandığını belirterek, 'İnşallah bu nesil yetişecek başkanımın yerini alacak, benim yerimi alacak ve ülkeye büyük hizmetler verecek. Sizler iyi yerlere geleceksiniz ve bizler de o günleri göreceğiz. Hepinizi gönülden tebrik ediyorum. Sizleri yetiştiren ailelerinizi, öğretmenlerinizi ve okul idarecilerinizi gönülden kutluyorum. Yine buna imkan sağlayan belediyemizi, üniversitemizi ve milli eğitim müdürlüğümüzü ayrı ayrı tebrik ediyorum' dedi.

'SEDEP uluslararası bir marka'
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise, her iki okul ve öğrencilerin çok başarılı olduğunu ve hepsini tebrik ettiğini ifade ederek, 'SEDEP artık sadece Konya'nın ve Türkiye'nin markası değil, uluslararası bir marka haline dönüştü. İnşallah bundan sonra da daha güzel işleri birlikte yapmaya gayret edeceğiz. Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Milli Eğitimimize de huzurlarınızda teşekkür ediyorum' diye konuştu.

'SEDEP münazara yarışmaları gençlere örnek olacak'
SEDEP'in 5 yıldır büyük bir heyecan ile yoluna devam ettiğini kaydeden Necmettin Erbakan Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Barbaros Yalçın da, 'Münazara insan psikolojisi üzerinde, kişinin kendini geliştirmesi ve özgüvenli birey olması açısından büyük bir öneme sahip. Geçtiğimiz yıllar boyunca eğitim sürecinde benim en önemsediğim konulardan birisi de çocukların düşünme, strateji üretebilme ve fikirlerini paylaşabilme konularıydı. Bu tür etkinliklerin arttırılmasını diliyorum. SEDEP kapsamında yapılacak münazara yarışmalarının diğer gençlere de örnek olacağı düşüncesindeyim' şeklinde konuştu.
SEDEP'in aynı azim, aynı coşku ve heyecan ile yoluna devam ettiğini aktaran Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, 'SEDEP etkinlikleri içerisinde münazaranın ayrı bir anlam ve önemi var. Burada öğrencilerimiz kendini ifade etme becerilerini geliştiriyor, özgüvenleri artıyor ve bir fikri bir topluluğun önünde savunacaklar. Topluluğun karşısında konuşmak zaten kolay bir iş değil, bir fikri savunacak olmak ayrı önemli ve zor bir iştir. Ama her iki okulumuz da buraya kadar birçok aşamayı kat ederek ve birçok rakiplerini eleyerek geldiler. Her iki okulumuzu da gösterdikleri başarıdan dolayı kutluyorum' ifadelerini kullandı.
Mustafa Bülbül İmam Hatip Ortaokulu ve Hoca Ahmet Yesevi Ortaokulu arasında kıyasıya rekabetin yaşandığı final yarışmanın sonunda sanat yoluyla yapılan değerler eğitiminin insanlar üzerinde olumlu etkisinin olduğunu söyleyen Mustafa Bülbül İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirmede birinci olmayı hak kazandı. Yarışmanın sonunda öğrencilere ödülleri AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Barbaros Yalçın tarafından verildi.
Yarışmada finale kalan iki okulun öğrencileri de bisiklet kazandı. Ayrıca iki okula da dizüstü bilgisayar hediye edildi. Yarışmaya katılan tüm öğrenciler Çanakkale gezisi ile ödüllendirildi.

SEDEP kapsamında münazara yarışmasının finali yapıldı