HaberlerSamsun Haber:Bakan Kılıç, 'İlkler Samsun'da yaşanacak'

Samsun Haber:Bakan Kılıç, 'İlkler Samsun'da yaşanacak'

Samsun Haber:Bakan Kılıç, 'İlkler Samsun'da yaşanacak'

Samsun Haber: Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun'da düzenlenecek dünyanın en büyük 3. spor organizasyonu olan 23. İşitme Engellileri Olimpiyat Oyunları'na rekor düzeyde katılım beklediklerini söyledi. Bakan Kılıç ayrıca, Bu dev organizasyonda Samsun'da birçok ilklere de imza atılacağını da vurguladı

SAMSUN HABER: SPOR YAZARLARIYLA BULUŞTU

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İşitme Engelliler Olimpiyatları 18-30 Temmuz 2017 Samsun Medya Bilgilendirme Toplantısı'na katıldı. Bakan Akif Çağatay Kılıç, 18-30 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan ve başlamasına 100 gün kalan 23. İşitme Engellileri Olimpiyat oyunları öncesi ulusal ve yerel spor yazarları ve medya temsilcileriyle biraraya geldi. Bakan Kılıç, Yapılan organizasyonlar arasından en çok ön kayıt başvurusunu bu turnuvada aldıklarını belirten Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Uluslararası turnuvaların dünya barışına katkı sağlayan ve köprü görevi gören organizasyonlar olduğunu söyledi.

Programa ayrıca Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Yakup Ümit Kithir'de katıldı.

GOLF İLK KEZ SAMSUN'DA

Bakan Kılıç, "Organizasyonlar ve müsabakalar için kullanılacak toplam 39 tesisin tamamına yakınının hazır durumda. Yapımı devam eden atıcılık, atletizm, bowling salonu yapımı çalışmaları da bu ayı sonuna kadar tamamlanacak. Bu Deaflympics Olimpiyat Oyunları şuana kadar 17 farklı ülkede düzenlendi. Samsun Deaflympics 2017 ön kayıt başvuranlarına göre oyunlar tarihinin en geniş katılımlı organizasyonu olmaya şu anda aday. Oyunlar 21 branşta gerçekleştirilecek. Atıcılık, atletizm, badmilton, basketbol, yol bisikleti, dağ bisikleti, bowling, futbol, tarihinde ilk kez golf, güreş hem grekoromende hem serbestte, hentbol, judo, karate, masa tenisi, oryantiring, plaj voleybolu, tekvando, tenis, voleybol ve yüzme. Hazırlıklar büyük ölçüde tamamlanmış durumdadır" diye konuştu.

OLİMPİYAT KÖYÜ FARKI

Olimpiyat Köyü uygulamasının ilk kez bu turnuvada yer alacağını belirten Akif Çağatay Kılıç, "2 bine yakın gönüllü bu organizasyonda görev alacaklar. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi yerleşkesinde yer alan Kredi Yurtlar Kurumu'na ait yurtlarımızda sporcularımızın konaklamaları gerçekleştirilecek. Bu aynı zamanda İşitme Engelliler Olimpiyatları çerçevesinde ilk kez hayat bulacak olan olimpiyat köyünün de oluşturulması anlamına geliyor. Burada 2 bine aşkın sporcumuzun yerleştirilmesi olacak. Sadece olimpiyat oyunlarının tesislerinin yapımının maliyeti toplamda baktığımızda 450 milyon Türk lirasını aşan bir maliyettir. Olimpiyatlara katılmama kararı alan Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi ülkelerde şimdi bu yaz organizasyona katılma kararı aldı"dedi.

TÜRKİYE MARKA HALİNE GELDİ

Ülke olarak her organizasyona talip olmadıklarını ifade eden Bakan Kılıç, "Organizasyonun dünya genelinde ilgiyle takip edilebilmesi için de bütün çalışmalar yapıldı, yapılmaya devam ediyor. Şu anda kurulacak basın merkeziyle beraber önümüzdeki aylar içerisinde oyunlara gidecek olan süreçte ciddi anlamda bir bilgilendirme ve haber çalışması yapılacak. Doğal olarak Samsun bu çalışmalarda tanıtım açısından hem de uluslararası camiada bilinirlik açısından öne çıkacaktır. Türkiye prestijli organizasyonlara ev sahipliği yapma konusunda bir marka ülke haline geldi. Her organizasyona talip değiliz ve olmayacağız. Çünkü Türkiye’de gerçekten altyapı anlamında ulaştığımız nokta, sportif çalışmalarımızla geldiğimiz nokta dünyada sayılı ülkelerin ulaştığı bir noktadır"diye konuştu.

DAHA İYİSİNİ YAPACAĞIZ

Türkiye'deki olimpiyatlarda daha önceki yıllara oranla daha başarılı olmayı hedeflediklerini belirten Kılıç, "Bakü’de 4. İslam İşbirliği Oyunlarının lansman toplantısında bir araya geldiğimizde orada da İslam İşbirliği Teşkilatı Spor Federasyonunun genel kurulu yapıldı. Bu genel kurul sonucunda, beşincisi düzenlenecek olan 2021 İslam İşbirliği Oyunları da Türkiye’ye alınmış oldu. Bu oyunlar da 2021 yılında İstanbul’da yapılacak. 2017 yılının 18-30 Temmuz tarihlerinde Samsun’da İşitme Engelliler Olimpiyatları tarihinde rekor düzeye gelecek olan oyunları inşallah düzenleyeceğiz. İlk oyunlar 1924 yılında yapılmıştı. En sonuncusu olan 22. Oyunlar da Bulgaristan’da yapıldı. Oraya Türkiye 169 sporcu ile katıldı. 7 altın, 9 gümüş ve 19 bronz olmak üzere toplam 35 madalya kazanmıştık. Turnuvada madalya sırasında 7. Olmuştuk. Samsun’da evimizde yapılacak turnuvada çok daha üst sıralarda olacağız"dedi.

Salim YILDIZSIRADAKİ HABER