HaberlerSamsun Haber: Avcılar sorunları masaya yatırdı

Samsun Haber: Avcılar sorunları masaya yatırdı

Samsun Haber: Avcıların sorunlarının konuşduğu toplantıda konuşan Yörükler Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yaşar Ergün, 'Biz burada sivil toplum örgütlerini hiçe sayan idareci görmek istemiyoruz' dedi

Samsun Haber: Avcılar sorunları masaya yatırdı

Samsun Haber: Samsun'da avcı ve atıcı kulüpleri, su ürünleri kooperatifleri, amatör oltacılık ve balıkçılık derneklerini temsilcileri ile av bayileri, mesleki sorunların çözümü için bir araya geldi. Avcılar ve Atıcılar İhtisas Kulübü'nde toplanan avcıların toplantısından, özellikle ava yasak alanların genişletilmeye çalışılması konusunda Bakanlık nezdinde çalışma yapılma kararı çıktı.

YASAKLAMAYA TEPKİLİYİZ

Toplantıda açıklamada bulunan Yörükler Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yaşar Ergün, "Bugün toplanmamızın amacı; özellikle Bafra Balık Gölleri'nde olmak üzere Büyükşehir Belediyesi tarafından bazı avlak alanların yasaklanması. Biz bu duruma karşı tepkiliyiz. Tabi ki yasak alanlar olmalı, fakat bu alanlar her geçen gün artıyor. Amacımız Büyükşehir Belediyemizi ve devletimizin herhengi bir resmi kurumu yargılamak değil. 'Ben yaptım, herkes uymak zorunda' diyen idarecilerden kaynaklanan sorunları bertaraf etmeyi istiyoruz. Bir araya gelerek sorunlarımıza çözüm üretmeyi amaçlıyoruz" diye konuştu.

'ORTAK AKIL' VURGUSU

Sorunların çözümü için gerektiğinde Ankara'da çalışma yapacaklarını dile getiren Ergün, "Bu sektörden hayatını kazanan bizler, sektörümüzü herhangi bir zarara uğramayacağımız bir yapıya büründürmek istiyoruz. Bizim taleplerimizi dikkate almadan karar alanlara karşı, Cumhurbaşkanlığımıza ve Bakanlığımıza sorunlarımızı raporlaştırıp sunmayı, bu şekilde çözmeyi hedefliyoruz. Biz burada sivil toplum örgütlerini hiçe sayan mahalli ve idari hizmetçi görmek istemiyoruz. Artık insanların sabrı, son nokta denilen yerlere gelmek üzere. Biz Samsun'da idarecilerin elinde tek tip vatandaş şekline büründürülmeye çalışıyoruz. 'Ben istedim sen uyacaksın; böyle olmasını istiyorum, kabul etmek zorundasın' şeklinde bir yönetimi kabul etmiyoruz. Biz avcılığı kapatıyoruz diyen değil, avcılarla birlikte ortak akıl içerisinde çalışan idarecilerle yönetilmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLUSIRADAKİ HABER