HaberlerOrdu haberOrganları 6 kişiye umut oldu

Organları 6 kişiye umut oldu

Organları 6 kişiye umut oldu - Ordu haber

Ordu'da beyin kanaması geçiren ve kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen kadının organları 6 kişiye umut oldu. Şasiye Kütük'ün böbrekleri ve korneaları Samsun'da tedavi gören hastalara nakledilmek için götürdü.

Ordu Mevlüde-Rıfat Poyraz Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde kalan ve burada geçirdiği beyin kanaması sonrası özel bir hastaneye kaldırılan geçiren Aksaray nüfusuna kayıtlı olan 59 yaşındaki Şasiye Kütük, yapılan tüm müdahaleye rağmen cevap veremeyince beyin ölümü gerçekleşti. Hastane Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Selçuk Yücesan'ın Şasiye Kütük'ün organlarının bağışlanması için hayattaki tek akrabası olan ağabeyi ile yaptığı görüşmenin olumlu sonuçlanması üzerine Kütük'ün karaciğeri, akciğeri, böbrekleri ve korneaları operasyonla alındı.

Genelkurmay Başkanlığının görevlendirdiği askeri uçakla Ordu-Giresun Havalimanına gelen ekipler, Kütük'ün karaciğerini ve akciğerini İstanbul'da, böbrekleri ve korneaları ise Samsun'da tedavi gören hastalara nakledilmek için götürdü. Hastanenin Organ Bağışı Koordinatörü Dr. Selçuk Yücesan, fiziksel ve engelli olan Şasiye Kütük'ün geçen hafta beyin kanaması nedeniyle hastanelerine getirildiğini, yapılan tüm müdahaleye rağmen beyin ölümünün gerçekleştiğini anlattı.

Şasiye Kütük'ten alınan organların 6 hastaya daha umut olduğunu kaydeden Yücesan, organ bağışının da önemine değinerek, 'Türkiye'de organ bekleyen binlerce hasta var. Bu anlamda organ bağışının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha belirtmek isterim. Kütük'ün yakınlarına da bu örnek davranışından dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah bu farkındalık sürer. Herkesi bir kez daha organ bağışına davet ediyoruz' dedi.