Haberlerİzmir haber87 yaşındaki kadın riskli rahim ameliyatını başarıyla atlattı

87 yaşındaki kadın riskli rahim ameliyatını başarıyla atlattı

87 yaşındaki kadın riskli rahim ameliyatını başarıyla atlattı

Manisa'nın Salihli ilçesinde yaşayan 87 yaşındaki Ayşe Akiş, doktorlar tarafından riskli olarak görülen rahim ameliyatıyla sağlığına kavuştu.


Üç çocuk, 6 torun sahibi 87 yaşındaki Ayşe Akiş'in yapılan tetkiklerinde, karın içini, yumurtalıkları ve bağırsakları kapsayan bir tümör tespit edildi. Akiş, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hakan Yetimalar'a muayene oldu. Yapılan tetkiklerde Dr. Yetimalar, tümörün; ancak ameliyatla vücuttan temizlenebileceğini Ayşe Akiş ve yakınlarına anlattı. Ancak doktor, hasta ve yakınlarına ameliyatın hastanın yaşının ilerlemiş olması ve operasyon süresinin uzun olması nedeniyle riskinin yüksek olduğunu söyledi.
Kendine güvenen Ayşe nine ameliyat olmaya karar verdi. Dr. Yetimalar ve ekibi tarafından gerçekleştiren 3 saatlik operasyonla karın içi, bağırsak ve yumurtalık bölgelerine ulaşan tümör başarıyla çıkartıldı. Ayşe ninenin sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Özel Medifema Hastanesindeki görevli doktor Dr. Yetimalar, 'Büyük bir kitle bağırsağı ve yumurtalıkları da tutmuştu. Ameliyatımızı gerçekleştirdik. Beklediğimizden çok da güzel geçti. Sağlıklı bir şekilde taburcu ettik. İleri evreye ulaşmış bir tümör olmakla birlikte, önemli olan hastanın yaşam gücü ve isteği. 87 yaşında olmasına rağmen genel sağlık durumu çok iyiydi. Bu sayede karın içi, bağırsak, yumurtalıkları da içeren bir hastalık olmasına rağmen anesteziyi ve sonrasında verdiğimiz ilaçları vücudu atlatabildi. İleri yaştaki hastalar da artık ciddi ameliyatları atlatabiliyorlar' diye konuştu.


SIRADAKİ HABER