HaberlerSamsun Haber: Teröre karşı mühürlü önlem

Samsun Haber: Teröre karşı mühürlü önlem

Samsun Haber: Teröre karşı mühürlü önlem

Samsun Haber: TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, terör olaylarında kullanılan sahte plakaların önlenmesi amacıyla darphanede yaptırılan yeni plaka mühürlerinin teslimatını yaptı

Samsun Haber: Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, Samsun genelindeki plaka basma yetkisi bulunan ilçe Oda Başkanlarına, darphane tarafından bastırılan yeni mühürleri teslim etti. Samsun Şoförler ve Otomobilciler Odası'nda düzenlenen toplantıda konuşan Apaydın, terör örgütlerinin sahte plakalarla eylemler düzenlediğini, bunun önüne geçmek için yeni mühür sistemine geçtiklerini dile getirdi.

Samsun Haber: Teröre karşı mühürlü önlem

14 ODADA PLAKA BASILIYOR

Uzun zamandır plakalarla ilgili Federasyon olarak büyük bir çalışma yürütüklerini belirten Apaydın, "Çalışmadaki amacımız merdiven altı dediğimiz sahte plakayı önlemek. Karayollarının Trafik Kanunu gereği Türkiye’de yeni yapılan kayıt tescillerde ve araç devirlerindeki plaka basımı ile dağıtımı, basılı evraklarla birlikte Türkiye Şoförler Federasyonu'na ve bağlı odalara verdi. Türkiye genelinde federasyona bağlı 700 şoförler odası bulunurken, bugün 525'inde plaka basılıyor. Samsun’da da 14 odamızda plaka basımı yapılıyor” diye konuştu.

10 BÜYÜKŞEHİRDE BAŞLADI

Şoförler Odaları'nın mühürlerinin sahtesini yaptıklarını dile getiren Başkan Apaydın, "Özellikle son aylarda ikiz plaka dediğimiz sahte plakalar terör olaylarında kullanıldı. Ankara’da Kızılay’da yaşanan terör olayı da sahte plaka ile gerçekleştirilmişti. Biz bu işe biraz daha ciddiyet gelmesi için mühür basımını darphanede yaptırdık. 2011 yılının Eylül ayına kadar plakalarda Şoförler Odası'nın ve Trafik Şube Müdürlüğünün mühürleri vardı. Fakat 2011 yıllarında Emniyet Genel Müdürlüğü, Şoförler ve Otomobilciler Odalarının mühürlerine inandıklarını belirterek plakalara mühür vurmama kararı aldı. Emniyetin mührü kalkınca maalesef bizim mührümüzden piyasada sahteleri türedi. Emniyet Genel Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmelerde buna bir önlem almak için çalışma başlattık. Şimdi plakalarda sadece TC amblemli, beratlı ve sertifikalı mühürler kullanılacak. 3 ay önce darphaneye başvurduk. İlk etapta 10 büyükşehirde bu mühürlerin dağıtımı başlıyor. Diğer illerimize de kısa süre sonra dağıtılacak" şeklinde konuştu. Apaydın, mühürlerin çok iyi korunması gerektiğini ifade ederek sahte plakalarla mücadele etmenin asli görevleri olduğunu ifade etti.

Barış BUDANOĞLUSIRADAKİ HABER