HaberlerSamsun Tabip Odası Başkanı Erkan: 'Köklü çözümler üretilmeli'

Samsun Tabip Odası Başkanı Erkan: 'Köklü çözümler üretilmeli'

Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, 'Tam gün yasayı getiriliyor, sonra yasa esnetiliyor. Sağlıkta temel sorunların kökenine dönük çözüm üretilmeli' dedi.

Samsun Tabip Odası Başkanı Erkan: 'Köklü çözümler üretilmeli'

Sağlık BakanıAhmet Demircan, tam gün yasasında geri adım sinyali verdi ve esnek bir çalışma modeli üzerinde durduklarını açıkladı. Bakan Demircan’ın tam gün yasasıyla ilgili açıklamalarını değerlendirenSamsun Tabip Odası Başkanı Dr.Murat Erkan, sağlıkta geçici çözümler değil temel sorunların kökenine dönük çözümler üretilmesi gerektiğini vurguladı.

HAK ETTİĞİ ÜCRETİ ALMALI

Başkan Erkan, tam gün yasası getirildiği zaman üniversite hastanelerindeki hekimlerin ve hocaların bundan etkileneceğini, hatta bazı sorunların büyüyeceğini ifade ettiklerini belirtti. Dr. Erkan, “Tam gün yüzünden üniversite hocasına, ‘dışarıda hasta bakarsan, burada çalışmazsın. Hasta bakarsan sadece üniversitede eğitim faaliyetlerine katılabilirsin, ameliyat yapamazsın’ gibi zorunluluklar getirildi. Bir hocanın uygulama yapmadan eğitim vermesi gibi bir durum olamaz. Bu zaten mantıksızdı. Tam gün yasasıyla ilgili bazı açıklamalar yapılıyor. Şimdi OMÜ’deki hocalar, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gidip ameliyat yapabilecek, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki kişiler OMÜ’de ameliyat yapabilecek. Bu uygulamaya tekrar dönülmesi ilk baştaki uygulamanın yanlış olduğunu gösteriyor. Hekim çalıştığı birimde hak ettiği ücreti almalı, başka bir yerde çalışmaya ihtiyaç duymayacak şekilde mesleki tatmin ve ücret politikası izlenmeli. Sağlıkta temel sorunların kökenine dönük çözüm üretilmeli. Tam gün yasayı getiriliyor, sonra yasa esnetiliyor. Geçici ve günlük çözümler üretilerek yol almaya çalışıyoruz ve bu yanlış. Gelecekteki ihtiyaçlara dahi cevap verecek çözümler uygulamalıyız” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCALSIRADAKİ HABER