HaberlerTaşeron işçiler kadroya alınıyor mu? Başbakan Yıldırım açıkladı

Taşeron işçiler kadroya alınıyor mu? Başbakan Yıldırım açıkladı

Taşeron işçiler kadroya alınıyor mu? Başbakan Yıldırım açıkladı

Taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin süreç devam ediyor. Taşeron işçilerin kadroya alınmasına dair son açıklama Başbakan Binali Yıldırım'dan geldi.

Başbakan Yıldırım, TRT ortak yayınında referandum süreciyle ve gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulunurken, taşeron işçilere kadro verilmesi konusuna da değindi. "Mesele bildiğimiz bir mesele, üzerinde çalışıyoruz" diyen Başbakan Yıldırım, “800 bine yakın çeşitli kurumlarda taşeron çalışan var. Bunların çalışma şartları kadrolu memurlardan daha kötü, ücretleri daha düşük. Zor bir konudur. Bu konunun önemini biliyoruz, çalışmalarımız devam ediyor. Burada iyileştirmeler, makul, adil bir sonuç inşallah olacak." açıklamasında bulundu. İşte Başbakan Binali Yıldırım'ın taşeron işçilere ilişkin açıklamalarında satır başları...

BAŞBAKAN YILDIRIM'IN TAŞERON İŞÇİLERE KADRO KONUSUNDA YAPTIĞI AÇIKLAMA

Başbakan Binali Yıldırım, "İnşallah uygun bir çözüm mutlaka bulunacak." dediği taşeron işçileri sevindiren açıklamayı Ankara'da, "15 Temmuz Darbe Girişimi - Küresel Satranç" temalı Uluslararası Demokrasi Kongresi'nde konuşurken yapmıştı. Başbakan Yıldırım, taşeron ve 4C sorununun çözümü için talimat verdiğini duyurmuştu. İşte Başbakan Yıldırım'ın o konuşması:

"Salona girdiğimizden beri geçici orman işçilerinin sorunlarının çözümü konusunda taleplerinizi sağır sultan bile duydu. Sorununuzu en açık bir şekilde en yüksek perdeden burada huzurumda ilettiniz. Siz görevinizi yaptınız. Şimdi bize düşen sizin sorunlarınızı torunlara havale etmek değil çözmektir. Türkiye'de mevsimlik işçi geçici işçi taşeron işçisi ve buna benzer kamuda var olan önemli de bir sorunumuz var. Sorunları çözerken asla populizm yapmadık. Ümit verip arkasını getirmek bizim en büyük hassasiyetimizdir. Bu konuyu biliyoruz bunun çözümünün kolay bir iş olmadığını da biliyoruz. Herkesi mutlu edecek bir çözümü üretme konusunda gerek taşeron işçilerimiz gerek mevsimlik işçilerimiz bu sorunları çözmek için gereken talimatları verdim çalışmalarını yapıyorlar. İnşallah uygun bir çözüm mutlaka bulunacak. Biz hiçbir konuyu bugüne kadar çözümsüz bırakmadık bundan sonra da bırakmayız."

BAKAN MÜEZZİNOĞU'NDAN KADRO AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in sorularını yanıtladı. Kıdem tazminatı ve taşeron işçilerle ilgili önemli düzenlemelerin nisan ayından sonra yapılacağını ifade eden Bakan Müezzinoğlu, "Sabırlı olun!" dedi.

Bakan Müezzinoğlu, "Taşeron işçiler sabırlı olun, bu konuyu en yakın zaman içinde çözeceğiz. Yeni bir yama yapalım dersek, yeni yamanın çerçevesi farklı olacak. Kamu çalışanı reformu yapmayı başaracaksak sistemin bütüncüllüğü içinde çözeceğiz. 4a, 4b, 4c çalışanlarına statü koyacağız. Bunlar referandumdan sonra konuşulacak." dedi.

KIDEM TAZMİNATI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamada, "Eskiye göre daha iyi bir noktadayız. Referandumdan sonra bunu masaya yatırıp sendikalarımızla bu konuyu konuşacağız. Bazı haklar var o kazanımlardan geri adım atmıyoruz. Mevcutlarda kazanımlardan yüzde 10'luk geri adım olacaksa onlara mevcut statü ile devam edin diyeceğiz. İster burada devam et, istersen fona gel diyeceğiz." ifadelerine yer verdi.

BU YIL İÇİNDE ÇÖZÜLMESİ BEKLENİYOR

16 Nisan'da gerçekleştirilecek anayasa referandumundan sonra sürecin daha hızlı ilerleyeceğini belirten Bakan Müezzinoğlu, taşeron işçilerin gönlünü ferah tutması gerektiğini belirtti.

Taşerona kadro konusunun bu yıl içinde çözüme ulaştırılacağını düşündüğünü açıklayan Bakan Müezzinoğlu, taşerona kadro konusunun gündemlerinde yoğun bir şekilde yer aldığını hatırlattı.

BAKAN AĞBAL'DAN TAŞERON CEVABI

Taşeron işçilerin yakından takip ettiği kadro konusunda son açıklamayı Maliye Bakanı Naci Ağbal yapmıştı. Bayburt'un Demirözü ilçesi, Ülkü Gökalp Güney Caddesi'nde vatandaşlara hitap eden Bakan Ağbal, Türkiye'nin önünde 16 Nisan süreci bulunduğunu anımsatarak, Demirözü halkından güçlü bir destek istedi. Halkın desteği ve dualarıyla 16 Nisan'da bir destanı yazacaklarını belirten Ağbal, "16 Nisan'da dosta, düşmana karşı bu milletin gücünü bir defa daha göstereceğiz. Anayasa değişikliği yapıyoruz kolay değil. Ülkelerin anayasaları çok önemlidir. Ülkelere yön, istikamet verir ya yanlış yere gidersin ya doğru yere gidersin. Doğru yere gidersen vatandaş memnun olur, yanlış yere gidersen vatandaşa zarar verirsin." dedi. Bakan Ağbal burada bir vatandaşın, "taşeron işçilere kadro sözü vermiştiniz?" sorusunu, "sabredin" diye yanıtladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TAŞERONA KADRO AÇIKLAMASI

Katıldığı bir programda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, taşeron işçi meselesi için talimatların verildiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesine yönelik çalışmalarla ilgili, “Aynı şekilde işçiler ve taşeronlar konusunda sayın Başbakan’ın da ifade ettiği gibi talimatlar verildi. O süreci de yakından takip edeceğiz.” dedi.

 SIRADAKİ HABER