HaberlerSamsun haberSamsun'da zenginin suyu kaçak çıktı

Samsun'da zenginin suyu kaçak çıktı - Samsun haber

SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Samsun'da kaçak suyla bahçe sulayan ve havuz dolduran lüks siteler tespit ettiklerini belirterek, 'Kaçak kullanımlara ceza kesip savcılığa bildirdik' dedi

Samsun'da zenginin suyu kaçak çıktı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Samsun'da kaçak su kullanımıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Demircioğlu, Samsun'da kaçak su kullanım oranının yüzde 35 olduğunu belirterek, "Kaçakla yoğun mücadele ediyoruz" ifadelerini kullandı.

KAÇAK YÜZDE 35 AZALDI

Şehir merkezinde kaçak su kullanımının tespit edilmesinin daha kolay olduğunu söyleyen Demircioğlu, "Bazen çok zorlanabiliyoruz. Çünkü toprağın altından bir gecede bağlantı yapabiliyorlar, o bağlantıyı görmek de mümkün olmuyor. Veya bir sitede, siteye gelen borudan sayaç takılma öncesinde ayrı bir boru alıp bahçesini sulayanlar var. Bilhassa sitelerde, kaçak bahçe sulamaları ve kaçak suyla havuz dolduranları tespit ettik. Hepsine kullanmış olabilecekleri suyu ve o su kadarını da ceza kesip savcılığa bildirdik. Samsun'da kaçak su kullanım oranı yüzde 70'lerden yüzde 35'e kadar geriledi. Bu rakamın gerilemesi için her yıl 200 bin metre içme suyu borusu ve abone hatları yeniledik. Dolayısıyla şehrin büyük bir bölümünün içme suyu şebekesi yeni hale geldi. Ayrıca içme suyu depolarını da yeniledik, böyle olunca depo kaçakları da azalmış oldu" dedi.

HER YIL 22 BİN SAYAÇ

Kaçak su kullanımıyla etkin mücadele sürdürdüklerini kaydeden Demircioğlu, "20 personelimiz kaçakla mücadele için merkezde sürekli sahada. Her yıl 22 bin civarında sayaç değiştiriyoruz. Bu da eksik ölçen sayaçların doğru ölçmeye başladığında kaçak da azalıyor. Avrupa Birliği'nin kaçak ortalaması yüzde 25, Türkiye'de de bu rakam genelde yüzde 40'ın üzerinde. Bakanlığın hedefi bu oranı yüzde 25'e kadar düşürmek. Biz de bunun için çalışıyoruz" diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU / ÖZEL HABERSIRADAKİ HABER