HaberlerSamsun Haber: Büyük usta anıldı

Samsun Haber: Büyük usta anıldı

Samsun Haber: Mimarlar Odası Samsun Şubesi, Süleymaniye ve Selimiye külliyeleriyle UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan büyük usta Mimar Sinan'ı ölümünün 429. yılında andı

Samsun Haber: Büyük usta anıldı

Samsun Haber: Mimarlar Odası Samsun Şubesi’nde düzenlenen anma programına Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, bazı oda başkanları, mimarlar ve üniversite öğrencileri katıldı. Programda basın açıklaması yapan Başkan Memişoğlu, büyük usta Mimar Sinan’ı saygıyla andıklarını belirtti.

TÜM DÜNYA TANIYOR

Mimar Sinan’ın bir önder olduğunu vurgulayan Başkan Memişoğlu, “Balkanlar’dan Yakındoğu’ya çok geniş bir coğrafyada Osmanlı kültür dünyasının en özgün mimarisini yaratan büyük usta Mimar Sinan, bir yandan evrensel bir tasarım dili geliştirirken, bir yandan da yere özgü biçimlenmiş kaygısıyla mimarlığın öznelliğini ortaya koymuştur. Süleymaniye ve Selimiye külliyeleriyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Sinan’ın mimarlığı, günümüzde tüm dünya tarafından ‘üstün evrensel değer’ olarak tanınıyor. Sinan, geliştirdiği tasarım yaklaşımıyla sonraki yüzyılların mimarlığını da belirleyen bir önder olmuş ve denebilir ki, tek başına 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğu’nun yapılı çevre kültürünün simgesi olmuştur” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından katılımcılar, Mimar Sinan'ın çizimlerinin yer aldığı sergiyi gezdi.

Zeynep Irmak ÖCAL SIRADAKİ HABER