HaberlerSamsun haberSamsun'da acillerde mucize bir çubuk yok

Samsun'da acillerde mucize bir çubuk yok - Samsun haber

Acillerdeki yoğunluğu giderebilmek için çalışmalar yapıldığını belirten Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, 'Polikliniklere gitmeyen hastaların hepsi, acil servislere gidiyor. Acillerde mucize bir çubuk yok' dedi

Samsun'da acillerde mucize bir çubuk yok

Sağlık Bakanlığı, acil servislerde yaşanan yoğunluğun ve sorunların çözümü için genelge yayımladı. Genelgede, acil olmayan hastalar için yeni poliklinikler açılması, kısa müşahedelere zaman sınırlaması getirilmesi ve klinik hastaların acillere gelişinin engellenmesi gibi düzenlemeler var. Düzenleme hakkında konuşan Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, bunun önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Çakmak, acil olmayan hastaların acil servislerde yığılmalara neden olduğunu kaydetti.

BAKAN DEMİRCAN BÜYÜK BİR AVANTAJ

Bu düzenlemenin olması gereken bir gelişme olduğunu ancak geç kalındığını kaydeden Başkan Çakmak, “Polikliniklere gitmeyen hastaların hepsi, acil servislere gidiyor. Acillerde mucize bir çubuk yok. Böyle olunca yığılmaları da kimse engelleyemiyor. Ayrıca aciller, yeşil, sarı ve kırmızı alan olarak ayrılmış durumda, bir kere böyle bir şey olmaz. Acillerin, bu şekilde ayrılması doğru değil. Adı üstünde acil, yeşil alana gelen hastaları poliklinik doktorları veya aile hekimleri muayene edebilir. Acilde, yeşil ve sarı alan gibi yerler olunca yığılma oluyor. Böyle olunca düşme, kırılma, silahla yaralanma, bıçaklanma, trafik kazası gibi acil vakalar için ne alan ne de hizmet verecek personel kalıyor. Acil, maksadının dışında kullanılmış oluyor. Böyle bir düzenlemenin yapılması şarttı, bu düzenleme tam anlamıyla uygulanırsa acillerdeki yığılmaları engeller. Ancak iş yükü yine aynı eleman sayısıyla yürütülmeye çalışılırsa bu daha çok kaosa neden olur. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın alandan geliyor olması, zamanında idarecilik yapması, sağlığı çok iyi bilmesi büyük bir avantaj” şeklinde konuştu.

Zeynep Irmak ÖCALSIRADAKİ HABER