HaberlerMersin haberLimon tezgahlarının yükünü kadınlar çekiyor

Limon tezgahlarının yükünü kadınlar çekiyor - Mersin haber

Türkiye'nin narenciye ihtiyacının önemli bir bölümünün karşılandığı Mersin ve ilçelerinde, limon kesiminde ve yatağa alınması için kurulan tezgahlarda özellikle kadın işçilerin çalışması dikkat çekiyor.

Limon tezgahlarının yükünü kadınlar çekiyor

Erkek işçilerin yanı sıra ev hanımlarından ve genç kızlardan oluşan limon işçileri, soğuğa aldırış etmeden aile bütçesine katkıda bulunmak için limon kesiyor. Kesilen limonların yatağa alınmasında ise kadınlar hünerli elleriyle limonları kurulan tezgahlarda tek tek sandıklıyor.
Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, yaptığı açıklamada, limon tezgahlarında kadınların tercih edilmesinin ellerinin daha çabuk ve yatkın olmasından dolayı olduğunu kaydetti.
Limon kesiminde de çok sayıda kadın işçinin çalıştığını ifade eden Doygun, limon paketlemesinde çalışan kadınların böylelikle aile bütçelerine de katkı sağladığını belirtti.
Limon keserek aile bütçesine destek verdiklerini belirten kadın işçiler, 'Kış aylarında evimizin geçimini limon keserek sağlıyoruz. Birçoğumuz eşleri ile birlikte gelerek limonda çalışıyor. Hem aile bütçesine katkıda bulunmuş hem de boş zamanımızı değerlendirmiş oluyoruz' dediler.

Limon tezgahlarının yükünü kadınlar çekiyorSIRADAKİ HABER