HaberlerGaziantep haberHidrosefali hastalığı olan bebek sağlığına kavuştu

Hidrosefali hastalığı olan bebek sağlığına kavuştu - Gaziantep haber

Gaziantep'te doğuştan yemek borusu olmayan ve beyinde su toplaması olarak bilinen hidrosefali hastası bir bebek, NCR İnternational Hospital'de gerçekleştirilen başarılı ameliyatın ardından yeniden sağlığına kavuştu.

Hidrosefali hastalığı olan bebek sağlığına kavuştu

Gaziantep'te doğuştan yemek borusu olmayan ve beyinde su toplaması görülen bebeğe NCR Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi, Çocuk Cerrahisi ile Anestezi ve Reanimasyon bölümü doktorlarının gözetiminde yoğun bir tedavi başlatıldı. Doğduğu günden itibaren hayata tutunması için adeta seferber olunan bebek, gerçekleştirilen başarılı ameliyatların ardından sağlığına kavuştu.
Ameliyatı gerçekleştiren Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Uğur yapılan müdahaleyle ilgili 'Hidrosefali yani beyinde su toplanması tanısı koyduğumuz çocuk hastamız, kafa içinde artan basınç nedeni ile kusma ve solunumda sıkıntı gibi ciddi sağlık sorunları vardı. V.P Şant uygulaması ile beyindeki fazla suyu karın içine tahliye ederek hastamızı rahatlattık' dedi. Doğuştan yemek borusu tıkalı olan bebeğin ikinci ameliyatını yapan Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Lütfi Dağdönderen ise 'Doğuştan yemek borusu tıkalı olan (özafagus artezisi) hastamıza özafagus onarımı yaptık. Normalde bu hastalar 1 haftadan sonra ağızdan beslenmeye başlar, ancak hastamız uzun süre solunum cihazına bağlı kaldığı için ağızdan beslenemedi ve midesine tüp takıldı. (Gastrostomi) Solunum cihazından 4 ay sonra çıkan hastamız tekrar ağızdan beslenmeye başladı ve mide tüpü çekildi. Hastamız şu anda normal çocuklar gibi beslenmesine devam edebilmektedir' diye konuşu.

Hidrosefali hastalığı olan bebek sağlığına kavuştuSIRADAKİ HABER