HaberlerSamsun haberTirit bahane, dostluk şahane

Tirit bahane, dostluk şahane - Samsun haber

Atakum Belediyesi ve Havza Belediyesi tarafından geleneksel tirit gecesi düzenlendi. Yoğun katılımın olduğu gecede Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, 'Tirit bahane, amaç bir araya gelmek. Esas olan birlik beraberlik kardeşlik' dedi

Tirit bahane, dostluk şahane

Atakum İlçesi'nde Havza Belediyesi ve Atakum Belediyesi tarafından geleneksel tirit gecesi düzenlendi.

Atakum Belediyesi'nin evsahipliğinde Atakum Eğitim ve Eğlence Merkezi'nde bu yıl 14.'sü düzenlenen geceye, Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, Atakum Kaymakamı Namız Kemal Nazlı, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

KÜLTÜR MİRASI

Havza tanıtım videosunun izlenmesinin ardından gecede ilk olarak, 25 Mayıs Havzalılar Derneği Başkanı Osman Teber selamlama konuşması yaptı. Teber, tiridin bölgenin geleneksel ve kültürel bir mirası olduğunu belirtti.

İSTİHDAMA AĞIRLIK VERİLMELİ

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, artık gelenekselleşen tirit gecelerinin bu yıl on dördüncüsünü düzenledikler belirterek, “Tirit bahane, amaç Havzalıları bir araya getirmek. Esas olan birlik beraberlik kardeşlik. Önceleri dedelerimiz, babalarımız uzun kış aylarında bir araya gelirler tirit yaparak sorunlarını konuşurlar, sohbet ederlermiş. Şimdi ise dostluk bahanesi. Havza'nın tanıtımı için çalışıyoruz ve çalışacağız. Havza her geçen yıl göç veriyor. Bunun önüne geçmek için istihdama dayalı yatırımlara ağırlık vermemiz gerek. Karadeniz’in en büyük organize sanayi bölgesine sahibiz ve burada yapılacak yatırımlar hem Havzamız'da hem de bölgemizde istihdam sorununu çözecektir. Güvenlik güçlerimiz Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin’e ilerliyor. Bizler de bu yıl programımızdan eğlence kısmını çıkardık. Gönlümüz askerimiz ile birlikte. Allah yardımcıları olsun" diye konuştu.

BİRLİĞE VESİLE

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı ise böyle bir geceye ev sahipliği yapmaktan ötürü mutlu olduğunu kaydederek, “Birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olan günleri yaşıyoruz. Bu programlar halkımızın birlik ve beraberliğine birer vesile” dedi. Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu ise tiridin bölgenin tanıtımına önemli bir katkı sağladığını belirtti.

SAMSUN'UN HER YERİ GÜZEL

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise tiridin bahane olduğunu amacın ise bir araya gelmek olduğunu ifade ederek, “Amacımız hayatın günlük koşuşturmalar arasında bir an olsun nefes almak ve bir araya gelmek. Şehrimiz, baştan başa doğal güzellikleri ile yemek kültürü ile inanılmaz güzellikler sergileyen bir yer. Bu şehri bizlere bırakan ve bu güzel şehre hizmet etmek için emanet edenlerden Allah razı olsun. Birlikte olduğumuz için çok mutluyum. Suriye’de savaşan silahlı kuvvetlerimiz mensuplarına Allahım kolaylıklar versin" sözlerini kaydetti.

TİRİDİN YAŞATILMASI ÖNEMLİ

Samsun'un birçok özelliğe sahip bir şehir olduğunu söyleyen Samsun Valisi Osman Kaymak da, "Samsun'da göreve başlayalı 7 ay oldu. Bu süreçte Samsun’u insanı ile yöresi ile kültürü ile tanımaya çalışıyoruz. Bu tirit gecelerinde Samsun’u tanımamızda önemli etken oluyor. Gerçekten bu değerlerin yaşatılması çok önemli. İnsanlar bir araya gelmek için bahane ararlar, Havza Belediye Başkanımız Murat Bey böyle bir bahane buldu kendisine teşekkür ediyoruz. Allah bu birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Allah ülkemize ve Samsunumuza dirlik düzenlik versin" ifadelerini kullandı.SIRADAKİ HABER