HaberlerMersin haberMersin Şehir Hastanesi ilk yılını başarıyla tamamladı

Mersin Şehir Hastanesi ilk yılını başarıyla tamamladı - Mersin haber

Türkiye'nin ilk şehir hastanesi olma özelliğine sahip Mersin Şehir Hastanesi birinci yılını tamamlarken, hastanede bir yılda 7 milyon 82 bin 448 tıbbi test, 69 bin 427 ameliyat, 8 bin 627 doğum gerçekleştirildi. Yüzde 87'lik doluluk oranına ulaşan hastaneye yıl içerisinde başvuru yapan hasta sayısı 2 milyon 490 bin 286'yı buldu.

Mersin Şehir Hastanesi ilk yılını başarıyla tamamladı

Türkiye'de 'şehir hastaneleri' modeli kapsamında kamu-özel işbirliği ile hayata geçirilen ilk proje olan Mersin Şehir Hastanesi, elde ettiği başarılarla ilk yılını geride bıraktı. 'Türkiye'nin en büyük dijital hastanesi' olarak da tescil edilen Mersin Şehir Hastanesi, bir yıl içinde 2 milyondan fazla hastaya kaliteli, hızlı ve konforlu sağlık hizmeti sundu.
CCN Yatırım Holding tarafından yatırımı yapılan ve işletilen Mersin Şehir Hastanesi, ilk yılını geride bıraktı. 3 Şubat 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılan hastane, uzman tıp kadrosu, güçlü altyapısı ve sahip olduğu modern teknolojilerle bugüne kadar geçen bir yıllık sürede 2 milyondan fazla vatandaşa sağlık hizmeti sundu.
Mersin Şehir Hastanesi'nin hizmette ilk yılını tamamlaması dolayısıyla Mersin İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı, CCN Holding Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Ali Bayar, CCN Sağlık Genel Müdürü Timur Balta, Sağlık Bakanlığı Şehir Hastaneleri Koordinasyon Daire Başkanı Sait Çelebi ve Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Furkan Erol Karabekmez'in katılımı ile bir toplantı düzenlendi.
Toplantıda konuşan Bayar, Mersin Şehir Hastanesi'nin yatırımını ve işletmesini üstlenerek vatandaşların hak ettikleri üstün nitelikte, hızlı, konforlu sağlık hizmetlerini almasına katkıda bulunmaktan büyük kıvanç duyduklarını belirterek, 'Sağlık alanında dünya standartlarının da üzerinde bir kaliteyle hizmet sunan Mersin Şehir Hastanesi, hem ülkemiz hem de şirketimiz adına göğsümüzü kabartan, örnek bir başarı hikayesi konumundadır. İlk yılında 2 milyondan fazla vatandaşımıza hizmet veren Mersin Şehir Hastanesi, sağlık hizmetlerinde yatırım ve işletme alanında kamunun yükünü özel sektörün alması temeline dayalı kamu-özel işbirliği modelinin ne kadar başarılı olduğunun en güzel örneğidir' dedi.
Mersin İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı ise 2003 yıllarındaki sağlık hizmetlerinin artık çok geride kaldığını, o dönemde yüzde 35 olan sağlık memnuniyetinin gelinen noktada yüzde 75'lere ulaşarak dünya standartlarını çıktığını ifade ederek, 'Bundan sonraki görevimiz, sağlık tesislerimizi gerek fiziki mekan olarak gerekse ekip ve ekipmanlarıyla güçlendirerek daha üst seviyelere ulaşmaktır, dünyadaki sağlık turizmi pastasından daha fazla pay almaktır' diye konuştu.
Sağlık Bakanlığı Şehir Hastaneleri Koordinasyon Daire Başkanı Sait Çelebi, artık projelerin hayat bulduğunu ve hayat verdiğini dile getirerek, 'Mersin Şehir Hastanesi bir sonuçtur, bir başarıdır. Bu başarıda hem kamuda hem özelde isimsiz kahramanlar vardır. Bu isimsiz kahramanlara teşekkür ediyorum' ifadelerini kullandı.
Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Furkan Erol Karabekmez, 2-3 yıl içerisinde inşaatı başlamış olan 15 civarında şehir hastanesi projesi olduğu bilgisini vererek, 'Henüz proje kapsamında olan 20 civarında şehir hastanesi var. Toplamda 39'a yakın proje şu an devam ediyor. Burada korkunç bir tecrübe ortaya çıkıyor. Bu tecrübe dünya çapında popüler. Hem özel sektör tarafından hem de Sağlık Bakanlığı tarafından batılı ve doğulu ülkelerden fertler geliyor. Bu bizim için gurur verici bir şey. Bu birinci yılın tecrübesini inşallah devam ettireceğiz' şeklinde konuştu.

Rakamlarla Mersin Şehir Hastanesi
Mersin Şehir Hastanesi'nde 445'i doktor olmak üzere bin 770 sağlık çalışanı ve 764 idari personel ile birlikte toplam 2 bin 534 kişilik kadro mevcut. Hastane günde 24 binden fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Günde ortalama 9 bin 500'ü ayakta, bin 100'den fazla yatan hastaya hizmet veriliyor.
İlk yılında toplam 2 milyon 490 bin 286 başvuru alındı. Bu başvuruların 568 bin 397'si acil, 1 milyon 602 bin 847'si ayakta tedavi, 88 bin 299'u yatan hasta, 230 bin 653'u ise günübirlik hizmet alımı için gerçekleşti.
374 bin metrekarelik kapalı alana ve bin 300 yatak kapasitesine sahip olan Mersin Şehir Hastanesi, ilk yılında yüzde 87'lik kapasite doluluk oranına ulaştı.
Sahip olduğu modern 'Hastane Bilgi Yönetim Sistemi' ile 'Uluslararası Sağlık, Bilgi ve Yönetim Sistemleri Topluluğu HIMSS' tarafından 'Türkiye'nin En Büyük Dijital Hastanesi' olarak da tescil edilen Mersin Şehir Hastanesi'nin, Türkiye'de bir ilk niteliğinde olan navigasyon uygulaması da bugüne kadar 3 binden fazla mobil cihaza indirilerek kullanıldı.

Mersin Şehir Hastanesi ilk yılını başarıyla tamamladıSIRADAKİ HABER