HaberlerAnkara haberÇankaya'da eşitlik için eğitim sürüyor

Çankaya'da eşitlik için eğitim sürüyor - Ankara haber

Çankaya Belediyesi, eşitlikçi toplumun geliştirilmesi ve mevcut eşitsizliklerin giderilmesi amacıyla başlattığı eğitimlere devam ediyor.

Çankaya'da eşitlik için eğitim sürüyor

Çankaya Belediyesi, eşitlikçi toplumun geliştirilmesi, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklanan dezavantajların giderilmesi ve farklılıkların görünür kılınması amacıyla başlattığı eğitimlere devam ediyor. Belediye, Türk Belediyelerinde Eşitlik Politikalarını Güçlendirme Projesi kapsamında 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitici Eğitimi'nin ardından başlattığı 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Ayrımcılık Eğitimi'ni personele yönelik olarak sürdürüyor. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalından Uzman Doktor Filiz Ak, belediyenin toplantı salonunda verdiği eğitimde toplumsal cinsiyet kavramları üzerinde durdu. Kadın ve erkek olmanın biyolojik cinsiyetlerin ötesinde öğrenilmiş roller içerdiğini belirten Ak, 'Evde, iş yerinde, sokakta kadınlara ve erkeklere biçilen davranışlarla 'kadın' veya 'erkek' olunuyor. Örneğin, yemek yapmak kadının görevi, yemek hazır olana kadar gazete okumak erkeğin davranışı haline getiriliyor' dedi.
Dr. Ak, eşitlikçi bir toplumun oluşabilmesi için söz konusu davranışların eğitim sistemiyle, aile bireyleriyle, devlet kurumlarıyla aktarılan davranışlar olduğunu anlamak gerektiğini vurguladı.
Nisan 2017'de başlayan proje, 2018 Mayıs'ta düzenlenecek uluslararası konferansla sona erecek.

Çankaya’da eşitlik için eğitim sürüyorSIRADAKİ HABER