HaberlerTokat haberBaşkan Akkaya: 'Sorunlara milli çözümler arıyoruz'

Başkan Akkaya: 'Sorunlara milli çözümler arıyoruz' - Tokat haber

Türk Eğitim-Sen Tokat Şube Başkanı Hakan Akkaya, sendika olarak ülke sorunlarına katkı sağlamaya çalıştıklarını, bu sorunlara milli çerçevede çözümler getirilmesine gayret ettiklerini söyledi.

Başkan Akkaya: 'Sorunlara milli çözümler arıyoruz'

Sendika olarak amaçlarının Türkiye Cumhuriyeti'nin eğitimine ve eğitim sistemine katkıda bulunmak olduğunu söyleyen Başkan Akkaya, bu sorunları masaya yatırmanın ötesinde milli çerçevede çözümler bulmaya da gayret gösterdiklerini belirtti.
Başkan Akkaya, 'Bizler bu görevi yapmaya devam edeceğiz. Türk Eğitim-Sen olarak bizim istediğimiz, her zaman dile getirdiğimiz gibi adaletli bir çalışma hayatı. 2017-2018 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine başlarken yine okullarımızın kadrolu öğretmen ihtiyacı devam ediyor. Biz bu dönem 100 bin öğretmen ataması istemiştik. Bu talebimiz devam ediyor. Ama biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde bakanımız açıklama yaptı ve 20 bin öğretmen alınacağını duyurdu. Taleplerimiz doğrultusunda bu sayı maalesef sadece 25 bine çıkartıldı ama talebimizin sözü de verildi. Genel merkezimizin Türkiye genelinde yaptığı araştırma neticesinde yaklaşık 63 bin 829 ücretli öğretmenin çalıştığını belirlendi. Bu öğretmenlerin yaklaşık 8 bininin ön lisans mezunu olması yani formasyon eğitimi almamış mezunlardan oluşması bizi üzen en önemli nokta oldu. Bu, bizim için bir eksiklikti. Yine 106 bin 983 öğretmen ihtiyacının bulunduğu bir ülkede yalnızca 25 bin atama olması da bizler için üzücü bir durum. Bu eksikliklerin de tamamlanmasını ümit ediyoruz. Sözleşmeli çalışmanın tamamen çalışma hayatımızdan çıkmasını ve herkesin iş güvencesi olmasını istiyoruz' şeklinde konuştu.

Başkan Akkaya: "Sorunlara milli çözümler arıyoruz"SIRADAKİ HABER