HaberlerSamsun haberSamsun'da park sorunu kaosa dönüştü

Samsun'da park sorunu kaosa dönüştü - Samsun haber

Samsun'da, park sorununun kaosa dönüştüğünü belirten Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, 'Merkezde 260 bin civarı araç için 7-8 bin kapasiteli otopark var, bu şehir bu yükü kaldıracak düzeyde değil' dedi.

Samsun'da park sorunu kaosa dönüştü

Samsun'da son yıllarda trafik sorunu artmaya başladı. Özellikle iş çıkış saatlerinde trafik yoğunluğu da yaşanan şehirde, bazı çevrelerde ücretli park yeri bile bulunmuyor.Samsun'da park sorununun gittikçe artarak, içinden çıkılmaz hale geldiğini söyleyen Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, "Samsun şehir merkezinde 260 bin civarı araç var, bu şehir bunu kaldıracak düzeyde değil. 7-8 bin araçlık otopark mevcut, binaların altındaki otoparklar yeterli değil. Bu yetersizlik kaosa dönmüş durumda" şeklinde konuştu.

ÇİFT SIRA PARK

Ana arterlerde dahi park yoğunluğu yaşandığını belirten Kavuran, "Artık cadde ve sokak aralarında çift sıra park bile yapılıyor, bu acil durumlarda büyük sıkıntılar çıkarabilir. Trafik polislerinin uygulamaları yeterli olmuyor. Vatandaşlar araçla dışarı çıktıklarında nereye park edeceğini düşünmüyor, aracını rastgele bir yere bırakarak kendi işini halletmeye çalışıyor" ifadelerini kullandı.

KATLI OTOPARKLAR ARTMALI

Özellikle kent merkezinde yapılaşma nedeniyle sıkıntılar yaşandığını vurgulayan Kavuran, "Yeni yapılan binaların altında otopark uygulaması daha da geliştirilmeli, yeni katlı otoparklar açılmalı. Şehir merkezinde yapılaşmanın çok eski olması nedeniyle bu çözüm de zor hale geliyor. Cumhuriyet Meydanı'nda iki adet büyük otopark var ama yeterli değil. Belediye yeni yapılan binalardan bir miktar para alıp otopark yeri verirse sağlıklı olur" sözlerini kaydetti.

TOPLU TAŞIMA TERCİH EDİLMELİ

Kavuran, araç sayısının kent merkezi için çok fazla olduğuna dikkat çekerek, "Samsun'da dikkatli incelenirse trafikteki araçların bir çoğunun sadece sürücüyle seyrettiği görülebilir, vatandaşlar toplu taşımayı daha çok tercih etmeli. Trafikteki tıkanmaların ve park sorununun bu denli fazla olmasının sebebi bireysel araç kullanımının bu kadar fazla olması" diye konuştu.

Şükrü Berk ASKAR / ÖZEL HABERSIRADAKİ HABER