HaberlerFındık haberHava, fındığı strese soktu

Hava, fındığı strese soktu - Fındık haber

Sıcaklıkların, mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini belirten ZMO Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, 'Bitkilerdeki gelişmesi süresi erken başladı, bu hava fındığı da strese soktu' dedi.

Hava, fındığı strese soktu

Kar yağışı ve hemen ardından sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi Karadeniz Bölgesi’nin can damarlarından biri olan fındığı da etkiledi. Bitkilerdeki gelişme süresinin erken başladığını dile getiren Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, havadan dolayı fındığın strese girdiğini belirtti.

FINDIKTA BAZI RİSKLER VAR

Kar yağışının bu sene geç olduğunu dile getiren Tosun, “Sıcaklıklar, mevsim normallerinin üzerinde seyretti ve bitkilerdeki gelişme süresi erken başladı. Bu havanın, bitkiyi strese soktuğunu söyleyebiliriz. 44 yılın en kurak kışı deniliyor, Türkiye geneline bakacak olursak, Karadeniz’e kar yağmasıfındık için olumlu bir gelişme. İnşallah bu süreçten sonra erken don veya herhangi bir sıkıntı yaşamayız. Ancak bir risk var: Döllenmeyle ilgili fındıkta bazı sıkıntılar oluştu diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

İŞİNİZİ YAPIN

Fındık fiyatlarının şu an 9-10 lira arasında olduğunu kaydeden Tosun, üreticinin sıkıntılı bir süreç yaşadığını aktardı. Fındık fiyatlarının sezonun ilk dönemlerinde 7 buçuk liralara kadar düştüğünü hatırlatan Tosun, fiyatların yavaş yavaş düzeldiğini belirterek, “Bu da, fındık üreticisinin elinde fındık kalmamasından kaynaklanıyor. Devletin sürekli, ‘fındık rekoltesi tek elden açıklansın’ şeklinde söylemleri vardı. Ama bu işi beceremediler, 700 bin tonların üzerinde açıklanan rekolte bugün 520 tonlara kadar düşürüldü. 28 Ocak 2018 itibariyle Karadeniz Fındık İhracatçıları Birliği’nin resmi rakamlarına bakarsanız, toplam 146 bin ton iç fındık ihracatı yapılmış. Bunun kabuklu halini düşündüğünüzde yaklaşık 300 bin ton fındık ihracatı söz konusu. Üreticinin elinde fındık kalmadı, olan fındık da büyük tüccarın elinde. Üretici para kazanamıyor, bunun ekmeğini yiyen ihracatçı. Buradan üretici birliklerine ve Fiskobirlik’e sesleniyorum: İşinizi yapın. Amaçlarından uzak hareket etmesinler, üreticinin yanında olsunlar” sözlerini kaydetti.

Zeynep Irmak ÖCALSIRADAKİ HABER