Haberlerİstanbul haberOYAK Maden Metalürji Grubu'ndan 2017 finansal sonuçlarını açıkladı

OYAK Maden Metalürji Grubu'ndan 2017 finansal sonuçlarını açıkladı - İstanbul haber

OYAK Maden Metalürji Grubu, 2017 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. 2017 mali yılını yüksek bir performansla kapatan grubun başarısında üretim kapasitesinin artışı, verimli süreç yönetimi ve satış stratejisi belirleyici oldu.

OYAK Maden Metalürji Grubu'ndan 2017 finansal sonuçlarını açıkladı

Erdemir, İsdemir, Ersem, Erdemir Maden gibi Türkiye maden ve metalürji sektörünün önde gelen kurumlarına sahip olan OYAK Maden Metalürji Grubu, 2017 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Başarılı bir yıl geçiren grubun verimli, sürdürülebilir ve etkin üretim süreçleri ile kapasite kullanımındaki artışı mali tablolara da yansıdı. Grup açıklamasına göre grubun 2017 yılı kapasite kullanım oranı, yüzde 72 olan dünya ortalamasının üzerinde yüzde 97 olarak gerçekleşti. Yüksek kapasite kullanımının yanı sıra üretim aşamalarındaki verimliliğin artırılması da finansal başarıda etkili oldu.
2017 yılında 1,2 milyon ton ihracat
2017 yılı sonuçlarına göre grubun satışları 8,96 milyon ton seviyesinde gerçekleşti ve satış gelirleri, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 33 artış ile 5 milyar 100 milyon dolar, FAVÖK'ü ise yüzde 67 artışla 1 milyar 500 milyon dolar oldu. İhracatını da bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 10 artıran grup, Güney Amerika'dan Orta Doğu ve Kuzey Afrika'ya uzanan geniş bir coğrafyada toplam 45 ülkeye 1,2 milyon ton ihracat gerçekleştirdi.
'Yerli üretimin önünü açacak adımlar atıyoruz'
Grubun başarılı finansal ve operasyonel sonuçlarını değerlendiren OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, 'Ülkemizin sürekli artan yassı çelik ihtiyacını karşılamanın yanında Türkiye sanayisinin dışa bağımlılığını azaltacak, yerli üretimin önünü açacak adımlar atıyoruz. Bu adımların karşılığını da hem ülke sanayimizin gelişiminde hem de kurumumuzun finansal sonuçlarında görüyoruz. Bilanço büyüklüğümüz geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artışla 7 milyar 500 milyon dolar oldu. 2017'de piyasa değerini en çok artıran şirketlerden biri olduk. Finansal başarı bir yana, çelik sektörünün okulu olarak ülkemiz sanayisine katma değer yaratmaktan dolayı gururluyuz' dedi.
'Gücümüzü üyelerimizden alıyoruz'
Üyelerinin tüm birikimlerini sorumlulukla yönettiklerini ifade eden Erdem, sözlerine şöyle devam etti: 'Türkiye'nin en güçlü kurumlarından biriyiz. Bize bu gücü veren, üyelerimizin güveni. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 320 bin üyesinin emanet ettiği bu güvenin hakkını vermek boynumuzun borcu. Bu borç, finansal başarılarımızı sevinçle karşılamamızın en büyük nedeni. 'Sürdürülebilir büyüme ve karlılık' hedefi doğrultusunda, OYAK üyeleri ve ülke menfaatleri doğrultusunda hareket etmeyi kararlılıkla sürdüreceğiz.'
'Yüksek katma değerli çelik üretimine ağırlık vereceğiz'
Türkiye'de üretilmeyen yüksek katma değerli çeliklerin üretimine yönelik ısıl işlem tesisini kurma çalışmalarını hızlandırdıklarının müjdesini de veren Erdem, 'Türk çelik sanayi için bir ilk olan ve iki yıl içinde hayata geçmesi planlanan bu yatırımla OYAK Maden Metalürji Grubu, yüksek mukavemetli ve aşınmaya karşı dirençli çelikleri ürün gamına dahil edecek. Yapılacak tesis Grubumuzun amiral gemisi Erdemir'de bulunan, Türkiye'nin ilk ve tek levha haddehanesinin tamamlayıcısı konumunda olacak' dedi.
Grupta bayrak değişimi
OYAK Maden Metalürji Grubu'nda Ocak 2017'den bu yana yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdüren Ömer M. Baktır, görevini OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem'e devretti.
Grubun 2017 mali yılıyla ilgili 'Aile olmanın verdiği güç ve mükemmel ekip ruhu sayesinde çok başarılı bir dönem geçirdik' diyen Baktır, 'Kariyer hayatımda çok özel bir yeri olan OYAK ailesinden yeni bir kariyer yolunu takip etmek üzere ayrılıyorum. Görev yaptığım süre boyunca Sayın Genel Müdürümüz liderliğinde OYAK gibi müstesna bir aileye hizmet etmiş olmanın onurunu yaşıyorum. Kendisi başta olmak üzere tüm OYAK ailesine şükranlarımı sunuyorum. Parçası olmaktan gurur duyduğum bu büyük ailenin şahsıma gösterdiği sevgi ve güveni hiçbir zaman unutmayacağım' dedi.
OYAK'a verdiği katkılardan dolayı Baktır'a teşekkür eden OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, 'Tecrübesi ve profesyonelliğiyle grubumuza çok önemli hizmeti bulunan Sayın Ömer Baktır, üstlendiği sorumluluk bir yana gönüldaşlığıyla ailemizin değerli bir üyesi oldu. Bundan sonraki başarılarını da gururla izleyeceğimiz Baktır'a emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum' dedi.
Erdemir 2017 finansal rakamlar
Konsolide net varlık:7,5 milyar dolar
Konsolide ciro: 5,1 milyar dolar
Konsolide net dönem karı: 1 milyar dolar
Özkaynak karlılığı: yüzde 21

OYAK Maden Metalürji Grubu’ndan 2017 finansal sonuçlarını açıkladıSIRADAKİ HABER