HaberlerSamsun haberDoğu Ekspresi örnek olmalı

Doğu Ekspresi örnek olmalı - Samsun haber

Doğu Ekspresi çılgınlığının turizm çeşitliliğine örnek olduğunu ifade eden KATİD Başkanı Murat Toktaş, 'Doğu Ekspresi yoğunluğu, bölgemize ve ilimize de örnek olmalı. Bölgedeki turizmi çeşitlendirmememiz gerekiyor' dedi

Doğu Ekspresi örnek olmalı

Turistik İşletmecileri Derneği (KATİD) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Toktaş, Haberaks TV ekranlarında yayınlanan ve Burcu Düzgün Çoban’ın sunduğu Haberin Sesi programına konuk oldu. İnsanların alternatif turizm arayışı içerisinde olduğunu kaydeden Başkan Toktaş, Doğu Ekspresi yoğunluğunun bu alternatife örnek olduğunu dile getirdi.

TURİZM BUNDAN İBARET DEĞİL

Turizmin 12 aya yayılması gerektiğini ifade eden Başkan Toktaş, turizmin sadece kum, deniz, güneş ya da Karadeniz Bölgesi için yayladan ibaret olmadığını vurguladı. Toktaş, “Turizm hareketliliğini 2-3 aya sığdırırsak, pek bir şey kazanamayız. O nedenle 12 aya yaymalıyız ve bunun için de elimizde enstrümanlar var, örneğin; kış turizmi. Kış turizmi deyince akla sadece kayak geliyor ama kaplıcalar da var. Bu iki konuda hem şehrimiz hem bölgemiz avantajlı durumda, Ladik iyi bir kayak merkezimiz, son dönemlerde popüler de olmaya başladı, özellikle konaklama noktasında yatırıma ihtiyacımız var. Konaklama yatırımları yapılırsa, şehir dışından gelenlerin talepleri karşılanacak ve o zaman büyük bir gelir sağlanacak. Havza’da kaplıcalar var. Amacımız, batı bölgelerinde yaşayan insanlara, ‘Kış için Karadeniz’e de gidilebilir’ dedirtmek. Kaplıca ve kayak turizmindeki gelişmeler devam ettikçe kış aylarında tercih edileceğiz” ifadelerini kullandı.

BUNLAR KEYİF SEYAHATİ

Türkiye'nin turizm gelirinin, 2017'de bir önceki yıla göre yüzde 18,9 artarak 26,3 milyar dolar olduğunu kaydeden Toktaş, bunun beklenen bir artış olduğunu dile getirdi. Doğu Ekspresi yoğunluğuna da değinen Başkan Toktaş, insanların alternatif turizmler aradığını ifade ederek, “Bu nostalji treni, ciddi bir talep görüyor. Aylar sonrasına bilet bulanabiliyor. Bu tür çalışmaları fazla yapmamız gerekiyor, bir çeşitliliğe ihtiyaç var. Bölge olarak bizde tren olmayabilir ama başka şeyler yapılabilir. Doğu Ekspresi yoğunluğu, bölgemize ve ilimize de örnek olmalı. Bunlar keyif seyahati, bu nedenle bölgedeki turizmi çeşitlendirmememiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Zeynep Irmak ÖCAL SIRADAKİ HABER