HaberlerSamsun haberEğitim Sen Samsun Şube Başkanı Yavuz: Eğitimin tasarrufu olmaz

Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Yavuz: Eğitimin tasarrufu olmaz - Samsun haber

Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, sözleşmeli öğretmenlerin üçte ikisinin eğitim fakültesi mezunu olmadığını belirterek, '110 bin öğretmene ihtiyaç varken, daha az maliyetli olduğu için sözleşmeli öğretmenler alınıyor. Bu kabul edilebilir değil' dedi

Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Yavuz: Eğitimin tasarrufu olmaz

Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, Türkiye'de 110 bin öğretmen açığı olmasına rağmen her yıl sadece 20 bin atama gerçekleştiğini, geri kalan ihtiyacınsa sözleşmeli öğretmenlerle az maliyetle karşılanmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi.

ÜÇTE BİRİ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN

Öğretmenliğin bir günde öğrenilebilen bir meslek olmadığını kaydeden Yavuz, "Yalnızca eğitim fakültesinde de öğrenilmiyor. Birçok disiplini ve eğitimi olan bir uzmanlık mesleği. Kişi ziraat fakültesinden mezunsa öğretmenlikle ilgili ne kadar şey bilebilir? Bakanlığın resmi açıklamasına göre 110 bin öğretmene ihtiyacı var ama bunu ücretli veya sözleşmeli öğretmenle dolduruyor. Sokakta 400 bini aşkın eğitim fakültesi mezunu öğretmen adayı var. Her yıl bütçeye göre 20 bin atama yapılıyor geri kalanlar da sözleşmeli veya ücretli öğretmen. Üstelik asgari ücretin de altında bir ücret alıyorlar. Bunların da üçte biri eğitim fakülteli. Bu pedagojik ve eğitimin niteliği açısından zararlı. Eğitimin tasarrufu olmaz. Başka meslek gruplarından, etrafta öğretmen açığı varken insanların öğretmenlik yapması kabul edilebilir değil. Üstelik güvencesiz çalışma ortamında adeta mevsimlik işçi gibi çalışılıyor" ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCU / ÖZEL HABER

 

 

 SIRADAKİ HABER