HaberlerEdirne haberSınırsız Dostluk Yarı Maratonu'nun tarihi belli oldu

Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu'nun tarihi belli oldu - Edirne haber

Edirne'de bu yıl 4'ncüsü düzenlenecek Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu, 28 Nisan 2018 tarihinden yapılacak. Türk-Yunan-Bulgar Dostluk Grubu Derneği'nin 3 yıldır anlının akıyla gerçekleştirdiği Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu'nun başvurusu www.sinirsizdostlukmaratonu.org (TUYUB) adlı site üzerinden yapılabilecek.

Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu'nun tarihi belli oldu

Türk-Yunan-Bulgar Dostluk Grubu Derneği Başkanı Önder Akbağ, düzenlediği basın toplantısında, '3 yıldır Edirne'de düzenlediğimiz Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu bu yıl 29 Nisan 2018 tarihinde yapılacaktır. 4.'sü yapacağımız bu maraton için sporcu kayıtları açılmış olup, www.sinirsizdostlukmaratonu.org (TUYUB) adlı site üzerinden yapılmaktadır. Yapılışı itibariyle dünyada bir ilk olan bu maratona dünyanın her yerinden sporcular katılmaktadır. Bugün Trakya'da atletizme gönül vermiş sporcularımız ile beraber Sınırsız Dostluk Yarı Maraton çalışmalarının startını veriyoruz. Bilindiği üzere Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu geçen yıl Avrupa Atletizm Federasyonları Birliği (İAAF) tarafından üç yıldızlı sertifika ile ödüllendirilmiştir. Bu yıl da İAAF tarafından 2018 programına alınarak 29 Nisan 2018'de yapılması planlanan bu maratona dünyanın farklı ülkelerinden sporcuların gelecek olması hem Edirne'nin hem Türkiye'nin tanıtımı açısından büyük önem taşımaktadır' dedi.

'Plastiğe hayır'
Plastiği hayır temasının bu yıl yapılmasının hedeflendiğini belirten Akdağ, 'Bu yıl bin 500 kişinin katılması öngörülen maratonumuzun geleneksel dostluk, kardeşlik temasına ilave olarak çevre konusunda duyarlılığı artırmak ve farkındalık yapmak adına 'plastiğe hayır' temasını eklemiş bulunmaktayız. Ayrıca bu yıl yarı maratona ilave olarak çocuk atletizmi ve engelli atletizmi ile ilgili iki ilave etkinlik daha organizasyon kapsamında yapılacaktır' şeklinde konuştu.

Güzergah aynı
Maratonun güzergahına da değinen Akdağ, 'Bilindiği üzere geçmiş yıllarda olduğu gibi maratonun parkuru Selimiye Camii önünden başlayarak Sinagog, Tarihi Tunca ve Meriç köprülerinden geçerek Yunanistan'ın Kastanies Kasabası'na pasaportsuz vizesiz gidilip, oradan dönülerek Lozan Anıtı, Tarihi Tren Garı ve Tarihi köprülerden geçerek Selimiye Camii'nde noktalanacaktır' dedi.

'Engelli atletizmine destek sağlanacak'
Engelli atletizmi ile ilgili de Gençlik, Spor İl Müdürlüğü'nün her türlü desteği sağlayacağını ifade Akdağ, 'Engelli ve çocuk atletizmi start noktasından başlayarak Selimiye'nin etrafında bir tur atılacak şekilde bir parkur belirlenmiştir. İl Milli Eğitim Müdürümüz ile yaptığımız istişarelerde çocuk atletizmi ile ilgili bütün okulların katılımı ile destek sağlayacaklarını ifade etmişlerdir. Engelli atletizmi ile ilgili de Gençlik Spor İl Müdürlüğü her türlü desteği sağlayacağını ifade etmiştir. Geçmiş yıllarda bize destek veren Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Atletizm Federasyonu, Edirne Valiliği ve Edirne Belediye Başkanlığı'na teşekkür ederiz ve bu yıl da yapmış olduğumuz görüşmelerde Edirne Valimiz ve Belediye Başkanımız bütün kurum ve kuruluşlarla yanımızda olduklarını ifade etmişlerdir' diye konuştu.

Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nun tarihi belli olduSIRADAKİ HABER