HaberlerÇorum haberSarıkaya, doğalgaz konforuyla buluştu

Sarıkaya, doğalgaz konforuyla buluştu - Çorum haber

Yozgat'ın Sarıkaya ilçesi doğalgaza kavuştu.

Sarıkaya, doğalgaz konforuyla buluştu

ÇEDAŞ grup şirketlerinden Sürmeligaz tarafından ilçedeki alt yapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından ev ve iş yerlerine düzenlenen törenle doğalgaz verilmeye başladı.
Kızılelme Şehitlik anıtı'nda düzenlenen törende konuşan Çorumgaz Genel Müdürü Kasım kahraman, Sarıkaya için tarihi bir gün olduğunu belirterek, ilçeyi doğalgazla buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
2004 yılına kadar Türkiye'de sadece beş şehirde doğalgaz olduğunu hatırlatan Kahraman, 'İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir, İzmit'in dışında doğalgaz verilmesi mümkün değildi. Doğalgaz piyasası özelleşince ilk olarak Çorum'a sonrasında ise Yozgat doğalgazı ilk kullanan şehirler arasında yer aldı' dedi.
Yozgat ve ilçeleriyle 85 bin aboneye hizmet verdiklerini açıklayan Kahraman, Yozgatlıları doğalgazın kolaylığı ve ekonomisiyle buluşturduklarının altını çizdi.
Sarıkaya ilçesinde doğalgaz çalışmaları kapsamında 5 kilometrelik bir yatırım planlaması olmasına rağmen bu oranı yapılan değişikliklerle birlikte 20 kilometrenin üzerinde gerçekleştirdiklerini açıklayan Kahraman, 'Doğalgazı Sarıkayalıların hizmetine arz etmiş olduk. Bunun en önemli gerekçesi Cumhurbaşkanımızın doğal gazın yaygınlaştırılması, doğal gazı sadece büyükşehirlerdeki vatandaşlarımızın değil nüfusu 10 bin, 20 bin üzerindeki olan ilçelerimize de götürülmesiyle ilgili talimatı üzerine, biz bu talimatları emir telaki ettik ve Cumhurbaşkanımızın hedefleri doğrultusunda ilk olarak Çekerek ve Sarıkaya da çalışmalara başladık. Çekerek aralık içerisinde doğalgazla buluştu bugün de Sarıkaya ilçemiz buluştu. İlçemizdeki konutlar ve işyerlerine doğalgazla buluşturuyoruz. Hayırlı olsun.' diye konuştu.
Kahraman, doğalgaz tesisatlarının Sürmeligaz tarafından yetki verilen sertifikalı firmalar dışındaki kurumlara yaptırılmaması için uyarılarda bulundu.
Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel ise, Sarıkaya için devrim niteliğinde birgün olduğunu belirterek, 'Bundan önce yapmış olduğumuz tüm hizmetleri bir tarafa bırakarak söylüyorum. Doğalgaz hizmetinin gelmesi bizim için büyük bir nimettir. Bu saatten sonra ölsek de gam yemeyiz. Bu bizim için bir gurur ve onur meselesi olmuştu. İlçemizi doğalgaza kavuşturmanın haklı gururu ve onurunu beraber yaşıyoruz. Bu hizmetin gelmesinde Çorumgaz Genel Müdürü kasım Kahraman'a teşekkür ediyoruz. 2019 yatırım programına alınan doğalgazı 2017 yılına aldı' ifadelerini kullandı.
Zeytin Dalı harekatı ile ilgili de konuşan Açıkel, 'Kızılelma şehitlik anıtı önündeyiz. Kızılelma baya gündemde. Afrin'e giden askerimize tankın üzerinde soruyorlar 'Nereye gidiyorsun' diye Kızılelma'ya diyor. Kızılelma neresidir bugün Kızılelma Afrin'dir. Kızılelma Menbiç olacaktır. Kızılelma hükümetimizle, devletimizle bir ve beraber olmaktır. Cumhurbaşkanımızla, başbakanımızla, genel başkanımızla, devlet olmaktır, millet olmaktır tek yürek olmaktır. İnşallah terörün kökünü kazıaktır. Yarın inşallah Kızılelma musu, erbil, Süleymaniye olacaktır. Operasyona katılan Mehmetçiklere selam olsun. Rabbim onları muhafaza eylesin, zafer eylesin' diye konuştu.

'Hızlı tren ve havaalanı ile Yozgat'ı dış dünyaya açacağız'
Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç ise, hızlı tren ve havaalanın Yozgat için iki önemli yatırım olduğunu belirterek, 'Hızlı tren ve havaalanı Yozgat'ı artık hareketlendirecek. 2019 yılının başında hızlı tren deneme seferleri başlayacak. 2020 veya 2021 yılına da belki uçağımız, havaalanımız hizmete girecek. Bununla beraber Yozgat dış dünyaya açılacak' dedi.
Ankara'da kendisine Yozgat'a havalimanı gereklimiydi yönünde sorular sorulduğunu dile getiren Vali Yurtnaç, 'Bana Ankara'da soruyorlar. Hakkaniyetle söyle diyorlar. Yozgat'a havaalanı gerekir miydi diyorlar. Tabi gerekirdi diyorum. 3 tane Organize Sanayi Bölgesi var. Üçüncüsünü yapıyoruz. Şimdi 100 milyon lira, 50 milyon lira yatırım yapacaksınız malınıza rahatça kavuşamayacaksınız. Gidemeyeceksiniz. İstanbul'da olacaksınız, İzmir'de olacaksınız, yurt dışında olacaksınız buraya neyle geleceksiniz. Ankara'ya, Sivas'a, Kayseri'ye gelip 200 kilometre direksiyon sallayacaksınız. Bu yatırımlar Yozgat'ın ilerlemesi, elindeki fırsatın kat kat artması için önemli. Bu yüzden havalimanı üzerinde duruyoruz. Havalimanı denilince Ankara-Yozgat düşünülüyor. Ankara-İstanbul yurt dışı buraları düşüneceğiz. Hayal ederek hedeflerimize daha iyi ulaşacağız. Hayallerimizi konuşacağız ki şehrin geleceğini ortaya koyalım' şeklinde açıklama da bulundu.
Yozgat'ta termal, kongre ve turizminin harekete geçeceğini dile getiren Yurtnaç, 'Burası turizmin daha hareketli hale gelecek. Bunu yaparken şehirlerin alt yapısı önemli. Doğalgazın buraya gelmesi önemli bir faktör. Yozgat'ta Sorgun, Yerköy, Boğazlıyan, Çekerekten sonra Sarıkaya doğalgaza kavuştu. Doğalgaz bir fırsat aynı zamanda tehlikede olabilir. Modern hayatın fırsatlarını burada yaşacaksınız.hep birlikte şehrimizi ileri taşıyacağız' şeklinde konuştu.
Dünyada sadece iki tane bulunan Roma hamamlarından birisinin Sarıkaya'da olduğunu dile getiren Yurtnaç, 'Bunlardan birisi İngiltere'de, diğeri burada. Bu şehrin altında tarih yatıyor. Bu şehrin fırsatlarını ortaya çıkaracağız. Bu şehri daha da güzelleştireceğiz. Sadece Sarıkaya değil Yozgat'ın ve Türkiye'nin tanıtımında Roma hamamı çok önemli bir fırsat olacaktır. İngiltere'ki hamama yılda 1 milyon turist geliyor. Amacımız Sarıkaya ve Yozgat'ı hem iç hem dış turizmin odağı haline getirmek. Termal, kongre ve spor turizminin yeni adresi Yozgat olacak. Termal derken 9 tane termal kaynak var. Bunları ekonomiye kazandırmamız lazım. Bunu yaparken de kaliteli, nitelikli Türkiye'nin insanına muhatap tesisler yapacağız. Sorgun, Yerköy, Boğazlıyan, Sarıkaya bütün buradaki çalışmalarla Yozgat'ın termal merkezi haline gelmesini sağlayacağız. Bunların arasında Sarıkaya'daki Roma hamamı önemli merkez haline gelecek. Kapadokya'dan çıkıp Hattuşaş'a gidecek bir turizm destinasyonuyla buralar turist kaynayacak. Buranın fırsatlarını ortaya koyacağız. Bu fırsatlardan bir tanesi Roma hamamı. Ondan sonra bu şehri otelleriyle yaşanabilir bir hale getireceğiz. İmarıyla, mimarisiyle burayı gelişigüzel binalar yapılmayacak. Estetik değeri mimari değeri olan binalar yapacağız. Fizik tedavi merkezleri yapacağız. Bu şehri hem Yozgat'ta hem Türkiye'de görülebilir hale getireceğiz' ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından yapılan duanın ardından Sarıkaya'ya ilk doğalgaz verildi.

Sarıkaya, doğalgaz konforuyla buluştuSIRADAKİ HABER