HaberlerÇankırı haberÇankırı'da Yaran Geceleri başladı

Çankırı'da Yaran Geceleri başladı - Çankırı haber

Çankırı Ahi Yaran Oğuz Boylarını Yaşatma Derneği, büyük başağalığını Ali Deneci, küçük başağalığını Hasan Çakmak'ın yaptığı yaran gecelerinin açılışı, ilk olarak şehir merkezindeki alışveriş merkezinde yapıldı.

Çankırı'da Yaran Geceleri başladı

Daha sonra Belediye İş Merkezi'nde bulunan Yaran Evi'nde geçen yaranlar burada Afrin'deki ve tüm şehitlere dualar ederek 2018 yılının ilk ocağını yaktı. Geleneklere göre akşam namazından sonra başlayan, sabah namazıyla da sona erecek olan yaran ocağı kapsamında, maniler okunarak, çeşitli oyunlar oynanıyor.
Yaranın sorumlusu büyük başağa Ali Deneci, gazetecilere yaptığı açıklamada, 24 yaren ve 1 çavuştan oluşan yaranda, bu yılın açılışını yaptıklarını söyledi. Deneci, 'Rabb'im bayrağımızı indirmesin, ezanımızı dindirtmesin, vatanımızı da böldürmesin. Oğuzlar'dan günümüze kadar yaşatılan kültür mirasımız, bu bayrağı da aldık. İnşallah gelecek nesillere bu bayrağımızı teslim edeceğiz' dedi.
Yaran kültürünün Oğuzlar'dan günümüze kadar bir kültür olduğuna değinen büyük başağa Deneci, 'Yaranlar 24 oğuz boyunu temsil etmektedir. Bir büyük başağa, bir küçük başağa, bir yaran reisi ve yaranlardan oluşmaktadır. Yaranın amacı oyun ve eğlenceden ibaret değildir. Bu bir kültürdür, onu da yaşatmaya çalışıyoruz' ifadelerini kullandı.
Erkeklerin sazlı sözlü vakit geçirdiği bir esnaf birlikteliği ile olan yaran gecelerinde, özellikle kış aylarında haftada bir gün bir araya gelinerek yapılıyor. Sadece eğlence olarak değil, bir dayanışma biçimi olarak görülen yaran gecelerinde, katılımcıların birbirleriyle küslüğünün olmaması gerekiyor. Küs olanlar bu gecede barıştırılıyor.

Çankırı’da Yaran Geceleri başladıSIRADAKİ HABER