HaberlerSamsun haber Samsun'da 600 hayvana yeni yuva

Samsun'da 600 hayvana yeni yuva - Samsun haber

Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Nurhan İşler, Samsun'da 2017 yılında 600 hayvanı sahiplendirdiklerini söyledi.

 Samsun'da 600 hayvana yeni yuva

Samsun Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Veteriner Hekim Nurhan İşler, İlkadım İlçesi'ndeki Samsun Büyükşehir Belediyesi Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi'ne 2017 yılı içerisinde 9 bin sahipsiz hayvanın getirildiğini ve 600 kedi ile köpeğin vatandaşlar tarafından sahiplendirildiğini söyledi.

9 BİN HAYVAN GELDİ

Barınağa getirilen sahipsiz hayvanların muayene ve kısırlaştırma işlemlerinden sonra doğal yaşam alanlarına bırakıldığını kaydeden İşler,, "Bir hayvanın bize gelip yeniden doğal yaşam alanlarına gönderilmesi 15 gün sürüyor. Bu süre içerisinde de vatandaşlar zaman zaman buraya gelip hayvan sahiplenmek istiyorlar. Biz de vatandaşların şartlarını değerlendirdikten sonra sahiplendiriyoruz. 2017 yılında diğer yıllara göre daha çok hayvan sahiplendirdik. Yıl içinde 600 hayvanı şehrimizdeki ailelerine kazandırdık. 2017 yılında Samsun ve ilçelerinden barınağımıza 300'ü kedi geri kalanı da köpek olmak üzere yaklaşık 9 bin hayvan geldi'' diye konuştu.

KARGAŞAYA NEDEN OLMAMALI

Hayvan sahiplendirdikçe çok mutlu olduklarını ifade eden İşler, "Hedefimiz, daha fazla hayvan sahiplendirmek. Sokakta yaşayan her hayvanın yaşam hakkı var ve bu hayvanlar aileleriyle yaşamaktan daha çok mutlu olacaklardır. Eğer ki onlarla yaşamaları bir sorun olmayacak ve hayvanların yaşamlarına katkı sunacaklarsa sahiplenmelerini istiyoruz. Biz de insanların hayvan sahiplenmeleri için yasal mevzuatlar konusunda yardımcı oluyoruz. Bir hayvanı sokaktan alıp yeni bir yuvaya kavuştururken çevredeki komşulara da rahatsızlık veriliyorsa o zaman yapılan işin doğru olmadığı ve toplum içerisinde kargaşaya neden olduğu ortaya çıkıyor" ifadelerini kullandı.

SOKAĞA ATMAK VİCDANSIZLIK

Hayvanlara bir çocuğa veya bir dosta hediye gözüyle bakılmaması gerektiğini söyleyen İşler, "Bunun için de hayvan satışı yapılan noktalardan değil, sahipleri tarafından terk edilip sokağa düşmüş hayvanların barınaklardan aileye kavuşmasını istiyoruz. Çünkü şehrimize dışarıdan gelen hayvanlar, belli bir zaman sonra terk ediliyor. Barınağımızdan hayvan sahiplenen vatandaşlarımıza, eğer hayvanlarından bir gün vazgeçerseniz sokağa terk etmeyin bize tekrar geri getirin diyoruz. Genelde hayvanların geri dönüşü olmuyor ama 'Ben aldım, bakamadı demesinler' diye geceleri kimsenin görmediği bir yerde terk ediyorlar veya unutmuş gibi yapıyorlar. Hayvanı terk etmek insanların vicdanlarını rahatsız ediyor olabilir ama sokağa atmak vicdanı daha çok rahatsız edecektir. O yüzden sokağa atmadan bize getirmeleri vicdanların daha çok rahat etmesine neden olacaktır" dedi.

Zerrin SOMUNCUSIRADAKİ HABER