HaberlerKocaeli haberDümbüldek suyu şifa dağıtacak

Dümbüldek suyu şifa dağıtacak - Kocaeli haber

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Dümbüldek Suyu bölgesini mesire alanı yaparak vatandaşların hizmetine sunacak.

Dümbüldek suyu şifa dağıtacak

Doğal alanları elden geçirerek mesire alanı haline getirten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, yeşil alanları halkın hizmetine sunuyor. Çalışmalar kapsamında Derince'nin adı dillerden dillere dolaşan Dümbüldek suyu çevresi de mesire alanı haline getiriliyor. Mesire alanının tamamlanmasıyla şifalı Dümbüldek suyu, ülkenin her bir yerinden gelen vatandaşlara şifa dağıtacak.
Büyükşehir Belediyesi vatandaşların şifalı sudan rahat bir şekilde faydalanmaları için suyun çevresinde çalışma gerçekleştiriyor. Mesire alanı çalışması kapsamında bölgeye 21 araçlık otopark, 51 metrekarelik kır kahvesi, 18 metrekare mescit ile lavabo alanları yapılıyor. Proje kapsamında ormanlık alan içinde 500 metre de patika yol yapılacak. Çalışma kapsamında suyun toplanması için depo ve çeşme yapılacak.
Derince ilçesi Karagöllü Köyü'nde yer alan Dümbüldek suyu insan sağlığı için önemli olan doğal ph düzeyine sahip. Zengin mineral içerikli suyun içinde nitrat olmaması yosunlaşmanın önüne geçiyor. Ülkenin dört bir yanından Dümbüldek suyu için gelenler, böbrek taşları, şeker hastalığı, prostat başlangıcı, tansiyon rahatsızlıkları, idrar yolu hastalıkları gibi pek çok hastalığa şifa arıyorlar.
Şifalı sudan faydalanmak üzere mesire alanına gelecek olan vatandaşlar, burada dinlenebilecek. Bölgede suyun yanında şifalı olan bir de çamur var. Toprağın biraz kazılmasıyla ortaya çıkan beyaz renkli çamurun çeşitli mantar hastalıklarına iyi geldiği belirtiliyor.

Dümbüldek suyu şifa dağıtacakSIRADAKİ HABER